INSTAGRAM KUI ISIKLIKU BRÄNDI LOOMINE

Instagram - I like this place and could willingly waste my time in it.

Tere tulemast CK Blogcasti, postitusest saad teada, kuidas olla mitte brändi-prostituut, kuidas Instagrami kontot kasvatada, milline tegevuskava võib tuua soovitud tulemusi, kuidas ja millise suunitlusega võiksid Sina Instagramis tegutseda ning kuidas Instagramis enda isiklikku brändi luua. Loodan, et see lugemine on Sinu jaoks mingisuguse väärtusega ja Sa leiad enda jaoks midagi uut, mida enne ei teadnud. PS! Ma ei ole spetsialist, jagan vaid enda kogemust ja õpitut.

luke-van-zyl-571729-unsplash.jpg

Sotsiaalmeedia, eriti Instagram, pakub mulle juba pikemat aega huvi. Olen natukene rohkem kui aastaga üht-teist ka õppinud ja soovin seda Sinuga jagada, sest võib-olla on sellest informatsioonist Sinul isikliku Instagrami konto kasvatamisel ja enda isikliku brändi või kuvandi loomisel abi.

Natukene Instagrami statistikast ja faktidest:

- Instagrami kasutab igapäevaselt üle 1 miljardi inimese, sellest 29.9% on tegelikkuses mitte aktiivsed kasutajad (nad laevad korra kuus midagi üles)
- 60.4% Instagram kasutajatest on vanuses 18-24 aastat
- Instagramis on jagatud üle 40 miljardi foto
- Igapäevaselt laetakse üles keskmiselt 80 miljonit fotot (meeletu konkurents)
- 68% Instagrami kasutajatest on naised
- 26% Instagrami kasutajatest teenib aastas rohkem kui 75 000$

8.jpg

Mis on minu Instagrami taust?

Aastal 2016, alustasin Instagrami ja ka teiste sotsiaalmeedia platvormidega tegelemist ehk mingisugust kuvandit endast looma, sealhulgas oli Facebook ja ka Youtube (mille ma tänaseks olen enda jaoks hetkel isiklikel põhjustel täielikult seljatanud). Instagram oli sotsiaalmeedia platvorm, mida kõik kiitsid, kasutasid ja soovitasid. Esmakordselt jõudis Instagram minuni esmakordselt selle platvormi algusaegadel aga mind lihtsalt ei huvitanud piltide üles laadimine ja ma ei saanud selle platvormi taga olevast kontseptsioonist absoluutselt aru.

Enda strateegilise, aktiivse tegevuskavaga, suutsin aastaga kasvatada enda Instagrami konto 6500 followeri peale (hetkel, 18. juuni seisuga on mul veidi alla 6000). Arv ei ole küll meeletu, sest on väga palju inimesi, kes suutnud kasvatada aastaga ka 100 000 followeri. Olen läbinud mõned Instagrami koolitused ja lugenud mitmeid erinevaid raamatuid, mis räägivad just sellest, kuidas luua enda sotsiaalmeedia online bränd, mida inimesed soovivad jälgida, kuulata ja vaadata! Edu sotsiaalmeedias on väga individuaalne ja unikaalne teekond, mida on raske kohati ette ennustada. Palju sõltub valdkonnast, kus tegutsed, kuidas ennast presenteerid ja veelgi rohkem mõjutab seda, kas oled mees või naine. Naistel on väga suur eelis Instagramis followerite saamisel, kuid mehed olge rõõmsad, sest followerid pole enam kõige tähtsamad!

Tänaseks töötan ühes ettevõttes sotsiaalmeedia turundajana ja sisuloojana ning pakun samal ajal enda firmaga sotsiaalmeedia sisuloome, üleüldist sisuloome ja sotsiaalmeedia turundaja teenust. PS!!! Kui sul on vaja midagi kirjutada enda koduleheküljele - blogi, artiklid, uudiskirjad, SEO tekstid jne või soovid kedagi, kes aitaks Sul sotsiaalmeediat ehitada läbi sisukate postituste, siis kirjuta mulle. 👈

android-phone-app-blur-389734.jpg

ISIKLIKU BRÄNDI LOOMINE INSTAGRAMIS:

Instagram on hädavajalik neile, kes tegelevad turunduse ja enda reklaamimisega. Tegelikult oleme me kõik igapäevaselt iseenda turundajad ja müügimehed. Me müüme ennast iga päev ja iga sekund. See, millist lugu Sa endast välja igapäevaselt annad, on see, mis müüb Sind kui inimest. Instagram sobib seetõttu ideaalselt kõikidele. Vahet pole, kas Sa plaanid väikese või suure ettevõtte Instagrami ehitada, enda brändi või isiklikku Instagrami kontot kasvatada. Olen välja toonud mõned punktid, mida olen õppinud Instagramis tegutsedes ja mida oluliseks pean.

1. Sotsiaalmeediast on saanud tänapäeva CV

jonathan-francisca-227556-unsplash.jpg

Tööle kandideerides, ei oma klassikaline CV enam nii suurt rolli. Kuid samas, enda isikliku brändi loomisel aitab korralik, hästi vormistatud ja disainitud CV kindlasti kaasa samuti mõjutab tööle saamist ka see, millisena Sa ennast sotsiaalmeedia platvormidel näitad. Kes sa oled? Mille eest seisab sinu isiklik bränd ehk kuvand? Kui Sinu elu tiirleb pidutsemise ja klubides hängimise ümber, siis ma pigem arvan, et Sa ei ole väga paljude jaoks tõsiselt võetav inimene. CV ja ka enda brändi puhul, on oluline ka Sinu kirjutamisoskus, sest väga hea kaaskiri toetab Sinu CV'd. Sotsiaalmeedia on uue ajastu CV, mida tööandjad üha rohkem uut tööjõudu otsides vaatavad. Üha rohkem vaadatakse seda, millisena Sa ennast sotsiaalmeedias näitad, milliste väärtuste eest seisad, mis on Sinu huvid ja kired ning millest koosneb Sinu igapäevaelu - ja seda aitab välja tuua hea kirjutamisoskus, mida saad vabameelselt väljendada Instagrami piltide captionis.

Näiteks, kui tööandja ees on kaks eraldi seisvat, võrdse CV ja töökogemusega ning teadmistega inimest, siis täiesti kindlalt tuleb korralikult üles ehitatud sotsiaalmeedia profiil kasuks. Kui ühel kandidaadil on 10 000 Instagrami follower'i, kontol on suur engagement ehk kaasahaaratusemäär ja teisel kandidaadil on pildid vaid enda koerast - siis on ilmselge, kes selle töökoha endale saab. Kasuks tuleb ka see, kui Sinu tegevus sotsiaalmeedias suudab näidata seda valdkonda või ametit, millele kandideerisid. Näiteks, kui kandideerid treeneriks spordiklubisse, siis võiks Sinu Instagrami kontot vaadates see kirg ja huvi selle valdkonna vastu ka välja paista.

Seega, kui Sa oled keegi, kes jagab natukenegi rohkem kui lihtsalt Instagrami pildi ja story üles laadimist, siis Sinust võib saada väga suur väärtus ettevõttele, kus Sa töötama hakkad või juba töötad. Siinkohal tuleb olla julge ning näha võimalust ehk puuduvat inimest selles ettevõttes, kes sellega tegeleb ning ennast sinna kohale julgelt pakkuda.
NB! Mina sain endale töökoha 4 kuud tagasi niimoodi, et ütlesin tööintervjuul, mida teha soovin, mis mulle meeldib ja milles ma enda arvates hea olen ning millega võiksin potentsiaalselt väga hästi hakkama saada. Tulemus? Mulle loodi töökoht sotsiaalmeediaga tegelemiseks, millega nad enne intervjuud arvestanud ei olnud.

2. Instagram TV ehk IGVTV

igtv-annoucnement-instagram.jpg

Instagram tegi 20-ndal juunil saadavaks kõikidele miljardile kasutajale IGTV ehk Instagram TV ehk Instagram televiisori, mille mõte on anda kasutajatele ja Instagram influenceritele võimalus jagada enda vaatajatega pikemaid videosid. Video pikkus sõltub esialgu konto suurusest aga mingist hetkest ei ole enam video pikkusel piire. Väga hea võimalus, mida kasutada, kui soovid hoida enda followere kursis sellega, mida teed. Sest olgem ausad, Instagram Story klipid jäävad kohati lihtsalt liiga lühikeseks. Siin mõned punktid, mida IGTV endaga kaasa toob:

🤳 Videode on täisekraani suuruses ja vertikaalse lõikega
🤳 Videode pikkused on alates 15 sekundist kuni 60 minutini
🤳 Kasutajad saavad vaadata videosid kas otse läbi Instagram või eraldi IGTV äpp kaudu
🤳 Videode mängivad automaatselt nagu televiisorit vaadates. Sa ei saa otsida kellegi konkreetseid videosid, vaid nii nagu televiisoris on kanalid, kuvab Instagram Sulle Sinu poolt jälgitavate kasutajate videosid suvalises järjekorras
🤳 Videodele on võimalik lisada "swipe-up" ja "call-to-action" nuppe
🤳 Engagement ehks kaasahaaratus: kasutajad saavad like'da, kommenteerida ja saata videosid edasi oma sõpradele Instagrami siseselt
🤳 Loojatel on enda isiklik Instagrami kanal täpselt nii nagu Youtubes
🤳 Videosid saab laadida üles Instagram äpp kaudu või otse kodukalt veebi kaudu
🤳 Instagram TV videosid saab laadida Instagramist ka Facebook Watchi vaatamiseks
🤳 Videofaili suurused kuni 3.6GB
🤳 Video suuruseks 9:16 formaat
🤳 Videole saab panna ka coveri/bänneri .jpg formaadis

3. Sinu Instagram FOLLOW arv ei huvita mitte kedagi!

computer-display-instagram-163141.jpg

Sotsiaalmeedias on oluline, et Sul oleks suur jälgijaskond, kuid seda vaid teatud kontekstis. Siinkohal on oluline mõista, et ainuüksi numbrid ei loe ja tuleb omada ka teisi "liidriks" ja isiklikuks brändiks olemise tunnuseid. Suure aktiivse jälgijaskonnaga konto omamine, näitab, et Sinus on olemas potentsiaal ja suutlikkus inimesi heas mõttes mõjutada. Sa suudad olla liider, Sul on hea eneseväljendus ja ka suhtlemisoskus. Vastupidiselt, kui Sul ei ole suurt jälgijaskonda, ei tähenda see automaatselt, et Sul ei ole liidriks olemise tunnuseid. Võib-olla Sa lihtsalt sakid veel Instagrami konto ehitamises (nagu minagi!) - pole hullu, seda, nagu ka teisi nõrkuseid elus, saab ajaga arendada ja parendada. 🙂

Suur konto on kihvt ja ahvtlev, kuid tasub meeles pidada, et enam ei ole absoluutselt oluline, kui palju on Sul Instagramis jälgijaid ehk followere. Palju olulisemaks on kujunenud kontol olev engagement ehk kaasahaaratusemäär.

Oletame, et oled ilus tüdruk, kellel on Instagrami konto ning Sa oled suutnud koguda suure massi jälgijaid ehk followere, nii umbes 50 000 kuni paarsada tuhat inimest. Üsna tõenäoline sellise stsenaariumi juures on see, et kui enda Instagramile pilgu peale viskad, siis mõistad, et see kõik on olnud võimalik vaid sellepärast, et Sul on ilus kannikas ja mehi vesistama ajavad seksikad rinnad, mida Sulle endale viisakalt Instagramis eksponeerida meeldib.
NB! Alati see niimoodi ei ole, kuid ma tean, et ma räägin tõtt, sest SUUREM OSA NAISTEST just sellise strateegiaga enda Instagrami kontot täna ehitavad. Nad arvavad, et seks müüb. Vähemalt niimoodi meeldib maailmale arvata, kuid luba ma selgitan, miks seks ei müü.

Sellistel naistel on tavaliselt suur follow arv. Suur mass kiimas mehi on hinge taga ja kui nad postitavad uusi pilte Instagrami, siis püüavad nad alati pilti manipuleerida teatud valguse, nurga ja poosi läbi. See tähendab seda, et selliseid naised mõtlevad pilte tehes üle, pildistades endast 10-20 sisuliselt teineteisest eristamatut pilti, mille vahel nad oma "lemmiku" valivad ja selle viimaks Instagrami postitavad. Nad teevad seda kõike vaid selleks, et saada rohkem Like. Mis aga juhtub pikas perspektiivis selliste kontodega?

shifaaz-shamoon-465349-unsplash.jpg

See on reaalsus. Mida rohkem kanni, tissi ja tussi, seda rohkem on (mees)jälgijaid ja sellistel paljastavatel piltidel Like!

Sellised kontod loovad suuri jälgijaskondi ehk followere, mis esmapilgul ja eemalt vaadatuna tundub "Vauu, teda jälgivad nii paljud inimesed!". Aga mitte keegi neist ei mõtle sellele, mis saab siis, kui nad soovivad enda Instagram konto alt müüma hakata? Mis juhtub siis, kui nad soovivad müüa näiteks trikood, või mõnda muud naistele mõeldud toodet? Vastus on lihtne - nad ei müü ja ei teeni mitte midagi. Miks nad ei müü midagi? Sest nad on ligi tõmmanud täiesti vale jälgijaskonna, sest mehed ei osta endale tavaliselt trikood või make-up tooteid.

Aga miks neil ei ole jälgijaskonnas naisi, kellele näiteks trikood müüa? Sellepärast, et nad ei näita seda, kes nad tegelikult on ja mille eest nad elus naisena seisavad. Nad ei näita enda ehtsust ja ausust, vaid nad teevad kõike vaid selleks, et saada juurde jälgijaid ja suuri Like numbreid.

90% naiste kontodest Instagramis on täis paljaid perseid, tisse, välkuvat vi*** ja sellise konto taga ei ole mitte mingisugust väärtust ega ka eneseväärikust. Sellised kontod ja pildid, ei näita seda, kes Sa oled või mille eest elus seisad.

Selliste kontodega naised ei näita oma jälgijatele, kes nad tõeliselt on, mille eest nende isiklik ühiskondlik ja sotsiaalmeedias elutsev bränd seisab. Nad ei näita, milliseid samme peab üks naine tegema selleks, et näha välja selline nagu nemad või jõuda sinna, kus nemad täna on. Nad ei räägi enda lugu, nad ei resoneeru teistega, nad ei avalda mitte mingit mõju maailmale, nad ei inspireeri ega motiveeri mitte kedagi enda ümber. Ainus asi, mida nad väga hästi teevad, on meelelahutus! Nad lahutavad oma piltidega ilastavate meeste fantaasiat, kuid see ei too 50-NE EUROSEID rahakotti. Ainus asi, mida meeste jälgijaskonnale müüa õnnestuks, on endast autogrammiga aktifoto seeria. Kui see on Sinu eesmärk, siis palun mõtle natukene selle üle, mis on elus tegelikult oluline!

Ma tõin näite naiste kohta, sest selliseid kontosid on palju, kuid see kõik käib absoluutselt iga mehe kohta samamoodi. Sa pead olema ehtne, siiras, aus, läbipaistev ja Sa pead suutma toota kvaliteeti ning tõelist väärtust. Millega iganes Sa ka ei tegeleks, näita, mida Sa teed, näita enda arengut ja teekonda. Näita inimestele enda nõrkuseid, näita enda emotsioone, tundeid. Näita enda ebaõnnestumisi ja raskemaid hetki. Kõik need erinevad aspektid näitab Sinu mitmekülgsust ja erilisust ning inimeseks olemist. Kõik see kandub edasi ka Sinu isiklikku brändi ehk kuvandisse. Sa kas ehitad enda kuvandit teadlikult või mitte, vahet ei ole, Sa seda iga mõtte, sõna ja teoga.

4. Instagrami algorütmid on muutunud!

brandon-lopez-405368-unsplash.jpg

Jagan mõningaid tähelepanekuid, mida olen ise proovinud ja mis töötavad ning mida väga paljud teised, kellel on edukad Instagram kontod, on mulle isiklikult soovitanud. Oluline on uue informatsiooniga pidevalt kaasas käia, sest informatsioon muutub kiiresti. Rõhutan ka seda, et suures pildis ei huvita need algorütmid väga mitte kedagi.

Mida ma olen lugenud, õppinud ja mida ma oskan soovitada:

👉 Sa ei ole enam nii nähtav - vanasti, kui pildi Instagrami postitasid, nägi väga suur protsent Sinu jälgijatest seda pilti. Nüüd näitab Instagram Sinu pilte ja videosid esialgu vaid umbes 7-10% followeridele. Kui esimese kahe tunniga ei tule korraliku engagementi ehk kaasahaaratust = like ja kommentaarid, siis seda ei näegi 90% Sinu jälgijatest. (Minu isiklik kogemus siinkohal näitab seda selgelt. Mõned kuud tagasi said pildid keskmiselt 300-400 Like, nüüd vaevu 100)
👉 Instagram Story on oluline - mida rohkem inimesi Sinu Instagrami Storyga engage'b, seda suurem on tõenäosus, et Sinu pilte ja feedi kuvatakse edaspidi ka nendele inimestele. Esita küsimusi, pane nad klikkama, jagama või reageerima oma Storyle.
👉 Postita õigetel aegadel - ei ole mõtet postitada öösel, kui Sinu jälgijaskond magab. Püüa jälgida ja leida enda jaoks sobivaim kellaaeg, kus Sinu jälgijaskond ehk followerid on kõige aktiivsemad.
👉 Õpi kirjutama - kirjuta enda postitusele pikemaid pealkirju, usu mind : inimesed loevad heameelega pikemalt. Inimesed arvavad siiani, et pikad pealkirjad ei toimi aga nad eksivad. Seal on suur erinevus, kas lisada koerapildile pealkirjaks "Minu koer" või lisada midagi pikemat, emotsionaalseat ja hingelisemat. Viimane neist kõnetab palju rohkem. Seega, õpi kirjutama ja ennast paremini väljendama. Lisaks tuleb parem eneseväljendus elus üleüldiselt kasuks.
👉 Kasuta pigem vähem #hashtag'e enda pildi all - vanasti soovitati kasutada kõik #hashtag'id enda pildi all, mida saab lisada kuni 30tk. Praegu, soovitatakse kasutada pigem relevantsemaid ja tõesti selliseid #hahstag'e, mis Sinuga resoneeruvad ja Sind kirjeldavad. (minu isiklik soovitus maksimaalselt 10 hashatag'i)
👉 Hari inimesi ehk kasuta harivat turundust - taaskord jõuame jälle selleni, et teistele inimestele tuleb pakkuda väärtust. Hari enda followere, meelelahuta neid või avalda mõju neile enda tegemistega. Ära postita niisama pilte endast, enda loomadest või toidust. Igal postitusel võiks olla mingi sügavam mõte ja sõnum, mida edasi kanda, sest see näitab Sind ja Sinu brändi. See näitab seda lugu, mis Sind saadab ja kes Sa oled.
👉 Ole aktiivne ja sotsiaalne - sotsiaalmeedias läbi löömiseks pead Sa olema sotsiaalmeedias sotsiaalne. Laigi nende pilte, vasta nende Storydele, kirjuta neile komentaare, tag'i kasutajaid enda pildi ja teiste piltide all jne. Näita, et Sa hoolid, näita, et Sind huvitab ja usu mind, Sulle vastatakse samaga.
👉 Kasuta piltidel asukoha märgist - enda piltidel, kasuta asukoha märgist ja määra pildile asukoht, kus see tehtud on. Kui soovid suuremat nähtavust, kasuta asukohti, millel on ka suurem traffic näiteks New York. Aga siinkohal tuleks aru saada, millal seda teha ja millal mitte. Kui oled maakolkas maad kaevamas ja kasutad asukoha määramiseks New York linna siis see on pigem imelik! Aga samas who cares?
👉 Kommenteeri minimaalselt nelja sõnaga - teiste pilte kommenteerides ja kommentaaridele vastatates, proovi kasutada vähemalt 4 sõna, sest Instagram ei arvesta enam paari sõnalisi kommentaare kaasahaaratusena. Instagram algorütm ei võta neid arvesse, sest liiga palju kasutatakse automatiseeritud kommentaare läbi robot-teenuste.
👉 Pane #hashtag'id captionisse - Ära postita #hashtag'e hunnikusse esimeseks kommentaariks, need ei lähe enam arvesse. Pane relevantsed #hashtag'd pildi captionisse.
👉 Pane Story täis asjakohaseid #hashtag'e - mille üles laadisid, lae see samamoodi Storysse. Kujunda Story nii nagu Sa seda ise soovid ja lisa juurde asukoht ning kasuta ära maksimaalne arv #hashtag'e, mis seda pilti kirjeldavad. Tee #hashtag kogum näppudega nii väikeseks kui võimalik ja peida kuskile Story'sse ära. See pidavat aitama kaasa sellele, et Sinu pilt ja ka Story jõuab rohkemate inimesteni. (Olen proovinud ja kohati tundus, et töötas. Katseta!)
👉 Ära kasuta tasulisi teenuseid follower'ide saamiseks - olen seda ka ise proovinud ja tänaseks veendunud, et on olemas platvorme, mis tõesti aitavad Sind. Mina kasutasin teenust, mis aitas mul vastavale sihtrühmale kiiremini läheneda, ehk aitas Like'da ja Follow'da teatud profiile. Kasulik, kuid pikas perspektiivis ei näe asjal mõtet. Lisaks on hakanud Instagram karistama kasutajaid, kes selliseid robotsüsteeme kasutavad (nende nähtavus langeb).
👉 Instagram DM - soovitatakse väga paljude poolt kasutada Instagram DM ehk Direct Message funktsiooni, eesmärgiga luua uusi tutvusi, leida uusi kliente, teha personaalseid soodus ja ka koostööpakkumisi. Ma ei ole seda ise väga palju kasutanud, kuid kindlasti on see koht, millega tasub end kursis hoida Selliste asjade puhul on minu jaoks oluline, et see oleks siiras ja mitte massiline lähenemine. Kui Sa kirjutad iga päev 20-le inimesele copy-paste sõnumi, et just nemad on need, kellele Sa erilise pakkumise teed, siis anna andeks aga see on fake!

5. Storytelling ehk õpi kirjutama ja lugu jutustama - Instagram on kui väikene Instablogi

glenn-carstens-peters-203007-unsplash.jpg

Minu meelest on kirjutamine Instagramis palju olulisem kui üles laetav pilt ise. Seda selgitab ka asjaolu, miks näiteks raamatud on täis sõnu ja mitte hunnikus olevaid pilte. Sõnad kannavad edasi rohkem kui pilt, seda juhul, kui suudad ennast vastavalt väljendada. Kvaliteetne, lahe ja tabav pilt on väga suur eelis Instagramis tegutsemiseks, aga sõnadega on võimalik väga palju informatsiooni inimestele edasi anda.

Instagramis on võimalik lisada nii pilt, kui ka tekst väga kindla eesmärgiga. Need võimalused ei ole seal niisama. Kui caption ehk pildi pealkiri ei oleks absoluutselt oluline, siis seda valikut seal ei oleks.

Kui Sul on hea pilt, mis tegelikkuses kannab edasi ka mingit sõnumit või olulist mõtet, siis see on juba suur võit. Kui Sa aga oskad sinna ka juurde kirjutada midagi, mis inimesi liigutab ja selle pildi veel rohkem emotsionaalselt ja tundelisemalt elama paneb, on tegemist juba kindla võiduga. Oluline on mõelda ja keskenduda sellele, kuidas enda followere harida, kuidas nende emotsioone, mõtteid ja tundeid mõjutada.

Kui oled inimene, kes mõtleb vaid sellele, kuidas teha selline pilt, mis saaks kõige rohkem Like, siis Sa oled asjast juba valesti aru saanud. See on nagu Insta-clickbait, mis tulemust ei too aga meelitab rahva kohale. Sinu jaoks võiks olla oluline mõelda, kuidas harida, arendada, aidata ja mõju avaldada nii, et jälgijad sooviks Sinu Instagrami konto sisu teistega jagada ja teistele soovitada - see on see, mis paneb Sinu Instagrami kasvama.

Näiteks, kui postitad pildi endast ja enda partnerist, siis kirjuta sellest, kuidas Sinu süda murti, kui esimene armastus lõppes ja kui valus oli seda kõike tollal kogeda. Kui raske oli üle saada südamevalust ja näha seda maailma ilusama ja helgema pilgu läbi. Räägi, kui raske oli uus suhe uue partneriga, sest andsid alateadlikult välja eemale tõrjuvaid signaale, kuna olid sisemiselt endiselt veel katki ja ei julenud inimesi koheselt usaldada, ega endale ligi lasta. Räägi sellest, kuidas uus partner oli mõistev ja suutis Sind panna uuesti armastama ning kuidas Sa armastad nüüd 100% südamest enda uut partnerit, kellega on Sul ilus suhe ja ka lapsed. See oleks liigutav lugu ja annaks pildile nii palju rohkem juurde, kui see, et postitad pildi ja lisad sinna: "mina ja minu partner!"

6. Tühjenda enda Instagrami konto mõttetutest followeridest

leio-mclaren-300905-unsplash.jpg

Eelkõige võiks olla iga isikliku brändi loojal või ehitajal visiooniks ja missiooniks inimesi motiveerida ning inspireerida. Olgu selleks mingi liikumine, eluline väärtus, teatud oskuse õpetamine või mida iganes. Sa tahad, et Sinu bränd seisaks millegi suurema eest, kuid vaid meelelahutuse eest. See ei ole ka halb variant, kuid ma usun, et need brändid ja inimesed, kelle hinge taga on ka mingi väärtus, mida nad jälgijatega jagada püüavad, on need, kes löövad siinses sotsiaalmeedia maailmas ka läbi.

Kui Sul on palju jälgijaid ja Sinu engagement on kehv, siis on võib-olla aeg seda muutma hakata. Esimene samm, mida teha saad on märgata inimesi, kes aeg-ajalt midagi ebameeldivat Sinu piltide alla kommenteerivad. Teiseks, saad alati märgata korraliku vaatlemise tulemusel ka seda, millised jälgijad Sinu pilte ja videosid mitte kunagi ei Like. Neid nimetatakse nii-öelda ghost follower ehk vaim follower'id, kes justkui Sinu profiilil numbrina on kirjas, kuid kelleni Sinu postitused kas ei jõua, või kellel on Sinust täiesti savi. Kustuta nad ära, neist ei ole lihtsalt kasu!

Kui keegi hakkab mõne pildi all midagi vastupidist ütlema või Sind ja Sinu maailmavaadet suruma, siis lihtsalt blokeeri see kasutaja. Ta ei resoneeru Sinuga, mistõttu ta ei pea Sind jälgima. Hoia enda Instagram kommuun puhtana. Debattide ja vaidluste jaoks on Facebook, kus inimestele meeldib teineteist tümitada ja üksteisele kommentaariumis ära panna. Ära sellise jamaga enda Instagram postituste all tegele. Block those motherfuckers!

Need valed followerid, kes ajapikku ära hakkavad kukkuma, näitavad just seda, kui palju Sa oled ligi tõmmanud inimesi, kes jälgisid Sind valedel põhjustel. Loo endale jälgijaskond, kes on valmis Sinult ka midagi ostma, kui selleks peaks tekkima moment, kus soovid enda jälgijatega mõnda toodet, teenust jagada. 
NB! Sellega hetkel näiteks tegelengi ja seetõttu on viimase kuuga kadunud üle 500 followeri, sest inimesed ise lähevad ära ja samas kustutan neid, kes minuga enam ei resoneeru. Ma arvan, et 2000 followeriga konto, mille engagement on 20% on efektiivsem ja parem kui 10 000 jälgijaga konto, kelle engagement on 2-3%.

7. Tahad olla Instagrami Influencer? Ära siis ole "brändi-prostituut"

alice-donovan-rouse-177304-unsplash.jpg

Ma julgen väita, et umbes 90% Instagrami kasutajatest loodab oma elus teha brändidega koostööd. Brändidega koos töötamisel on väga mitmed erinevad plussid:
- Võimalus teenida raha
- Tasuta tooted
- Reklaam nende Instagramis
- Tänu asjade välja loosimisele tulevad uued jälgijad ja palju Like

- Pikaajaline koostöö või hoopis mõni muu võimalus

Ka mina soovisin ja unistasin päris alguses, et saaksin brändidega koostööd teha. Algul oli raske leida kedagi, kes sooviks teha koostööd. Sest, kellele Sa müüd, kui Sul on jälgijaid 100? Olen Instagramis koostööd teinud mõne ettevõttega (klikka nimele ja näed nende Instagrami feedi) nagu näiteks NOCCO Eesti, Heyday Organic, Boost Yourself. Nendest tänaseks on pidama jäänud Boost Yourself, sest nende kontseptsiooni, väärtuste ja toodetega resoneerun kõige rohkem. Olen alati tervisest hoolinud ja mulle meeldib, et ka nemad seda suunda propageerivad. Boost Yourselfi puhul on asjalood nii nagu nad räägivad. Tooted koosnevad vähestest, kuid äärmiselt kasulikest supertoitudest ja nad ei lisa mitte mingeid ebavajalikke mõttetuid, tervist veelgi rohkem rikkuvaid magustajaid, ega muid ebaloomulikke lisandeid. Tutvu nende koduleheküljega siin ja vaata ka Instagramist @boostyourself ja @smuutirevolutsioon 

Kui nüüd Sinu Instagrami jälgijaskond ajaga kasvab, siis hakkavad ettevõtted ja erinevad brändid nägema Sinu kontos võimalust enda toote, teenuse reklaamimiseks. Selliseid inimesi, keda kasutatakse toote või teenuse pidevaks reklaamimiseks, kutsutakse ka Brand Ambassador ehk brändisaadikuteks, kellega tehakse kas lühiajalisi (projekti põhised) või pikaajalisi koostöid. Brändisaadikud on väga hea idee näidata toote või teenuse reaalseid kliente, sest tihtipeale teevad brändid koostööd inimestega, kes nende tooteid ja teenuseid tegelikkuses ka armastavad.

Brändisaadikutega on üks suur probleem, eriti nendega, kellele meeldib iga nädal uut brändi, toodet või teenust enda Instagrami konto alt müüa ja reklaamida. Sest ilmselge on see, et nagu öeldud juba sai, me kõik müüme ennast või siis midagi, mis meid kõnetab. Isegi, kui Sa postitad pildi siirast austusest ja respektist toote, teenuse, inimese kohta, siis Sa tegelikult selle pildiga juba müüd.

Ma usun, et ka Sinu Instagramis leidub selliseid suurema konto omajaid, kes iga nädal uue asja välja loosivad ja jälle mõnda toodet naerusuil reklaamivad. Minu jaoks on see väga võlts ja ebausaldusväärne. Kui oled inimene, kes teeb iga nädal või paar korda kuus uue loosi uue brändiga, siis palun lõpeta see pask kohe ära! Kas Sa tead, mis mulje see jälgijatele Sinust jätab?

Sind ei saa usaldada, sest Sa pendeldad ühe brändi juurest teise juurde nagu üks odav, ennast müüv brändi-prostituut,  kelle ainus eesmärk on saada uusi jälgijaid ja omakasupüüdlikult tasuta brändide ja firmade tooteid.

Sind ei saa enam lihtsalt usaldada. Rõhutan veelkord, et Instagram näitab seda, kes Sa oled ja mille eest elus seisad. Ning me kõik teame, mida näitab elus järjepidevus, kannatlikkus. See näitab edukust ja seda, kui tugeva iseloomuga inimene Sa oled. Järjepidevus ja kannatlikkus näitavad seda, kui väga usud sellesse mida Sa teed. Seega, kui Sa tembeldad koguaeg igakuiselt erinevate brändide vahel, siis see näitab, et Sind ei saa usaldada ja Sa ei ole ka järjepidev inimene.

See on sisuliselt sama kui muuta igapäevaselt arvamust elu mõtte ja väärtuste üle. Näiteks ühel päeval kiidad mullita pudelivett, sest Sa tead, süsihappegaas viib hammastest vajaliku kaaliumi välja. Järgmisel nädalal riputad Instagrami pildi kihisevast maitsega veest, kus asi tervislikkusest on kaugel. Või ühel nädalal räägid sellest, kui väga Sa armastad loomi ja teed kõike nende päästmiseks ja aitamiseks. Järgmine kord paned üles postituse jaanipäeva eelse kampaania raames, kus hoiad käes küpsetatud searibi. Kui Sa loomi armastad, siis Sa ei pooldaks ka nende tapmist. See on päris silmakirjalik käitumine ja selline väärtustepõhine pendeldamine ei jäta Sinust väga usaldusväärset muljet aga seda inimesed just Instagramis influenceritelt otsivadki. Eeskuju, usaldatavust ja tuge enda teekonnal!

Teisalt on see halb ka brändide ning firmade jaoks. Kui Sul on firma, siis tasub hoolikalt valida, kellega koostööd teha ning keda valida enda Brändisaadikuks. Miks? Sest, kui inimene, kelle oled valinud enda brändi esindama, laeb vahelduva eduga ka konkurendi toodetest ja teenustest pilte üles, siis see ei ole absoluutselt hea ega mõistlik inimene, kellega sellist koostööd teha. Väga paljud inimesed Instagramis just seda teevad.

8. Kuidas sotsiaalmeediat hästi teha?

tim-bogdanov-97988-unsplash.jpg

UNUSTA INSTAGRAMI ALGORÜTM JA NEED MUUTUSED. LIHTSALT TEGUTSE, OLE SOTSIAALNE, OLE JÄRJEPIDEV, OLE KANNATLIK NING OLE LOOV!

Mida läheb vaja selleks, et luua üks korralik ja edukas Instagrami konto? Ega ma ju päris täpselt ise ka ei tea, muidu mul oleks juba ammu see võrrand täielikult lahendatud. Minust on palju edukamaid inimesi, kes teavad täpselt, mida ja kuidas nad Instagramis teevad. Aga nii nagu nemad, saan ka mina kirjutada ja jagada vaid enda isiklikku kogemust. Sest nagu alguses sai öeldud, on Instagram ja enda isikliku brändi või kuvandi loomine väga unikaalne teekond. See, mis toimib minu jaoks, ei pruugi toimida samamoodi Sinu jaoks. Siin minupoolne soovituslik tegevuskava ehk nõnda-nimetatud Instagrami baasharjutused, mida võid proovida enda konto kasvatamise eesmärgil.

Kiired nipid, mida saad igapäevaselt esialgu proovida, et tõsta enda Instagram konto engagementi:
1️⃣ Laigi iga päev 10-50 pilti, mida Instagram kuvab, kui Instagrami tööle paned

2️⃣ Kommenteeri 1-10 kasutaja pilti ja tee seda vähemalt 4 sõnaga
3️⃣ Tee instarape, kui soovid, et Sind kindlasti märgataks. Ehk laigi, tag'i ja kommenteeri jõhkralt palju erinevaid pilte sama inimese / brändi kontol. Võib tuntuda totter ja tobe, kuid sellisel juhul on suurem võimalus, et Sinu ka profiili vaadatakse
4️⃣ Kirjuta pikemaid captioneid (kui ei suuda ja pole Sinu teema - kirjuta mulle ja ma olen nõus väikese tasu eest Sind välja aitama)
5️⃣ Proovi päevas vähemalt 1-2 Storyt üles laadida
6️⃣ Kui Sulle teiste Storyde juures midagi tõesti meeldib, siis ütle seda neile

9. Kuidas teada, kui palju Sinu Instagrami konto väärt on?

Selleks on olemas mitmed erinevad viisid, kuidas seda kõike mõõta, kuid kõige lihtsam on kasutada Instagrami kalkulaatorit, mis näitab ära Sinu viimase 12-15 postituse engagement ehk kaasahaaratusemäära ja ka hinna, palju võiksid ühe pildi eest küsida, kui peaksid tegema mõne brändiga koostööd.

Siin on pilt minu Instagrami konto numbritest viimase 15 pildi põhjal. Isiklikult näen väga tugevat engagement kukkumist vähemalt poole võrra viimase 2 kuu jooksul, mida kinnitavad omapoolselt teised paljud samamoodi. Instagram on muutnud enda algorütmi, mis pani mõnusa põntsu paljudele kontodele.

Kui soovid läbi sellise kalkulaatori teada saada, milline on Sinu Instagrami konto väärtus, siis googelda märksõnu Instagram Money Calculator või Instagram Influencer Account Value Calculator

Näide minu Instagrami kontost:

Screen Shot 2018-06-17 at 8.10.28 PM.png

4 kiiret reeglit, kuidas Instagramis pilte postitada ja mille ümber enda piltide sisu ehitada:(pane kirja omale!)
✍️ Kirg: näita seda, mille vastu Sul kirg on ja mis Sind erutab
✍️ Valu: näita, millega Sa elus silmitsi seisad ja seisnud oled, mis tekitab raskusi
✍️ Nauding: näita, mille vastu Sa huvi tunned, millega Sulle tegeleda meeldib
✍️ Asukoht: näita, kus Sa elad, milline on Sinu korter, maja, kodu, kodulinn jne. (NB! juhul, kui Sa oled 20 000 followeriga naine, siis Sa kindlasti ei taha enda täpset asukohta ega ka majanumbrit igaks juhuks näidata!)

3 kiiret reeglit, kuidas Instagrami postitus mõjuda võiks:
✍️ Avalda mõju
✍️ Hari enda followere
✍️ Lõbusta ehk paku meelelahutust

Kokkuvõtteks, Instagram on vaieldamatult võimas ja väga oluline sotsiaalmeedia platvorm ja targa inimese tööriist endale lisasissetuleku loomiseks ja võimsa brändi ehitamiseks. Vaatamata selle suurele mõjule, on siiski ka teised platvormid olulised. Olgu selleks Snapchat, Facebook, Youtube, Pinterest, Twitter või midagi hoopis muud lisaks. Instagram toimib väga hästi brändi kuvandi loomisel, kuid enda jaoks selgeks on hakanud samuti saama tõsiasi, et pildid 50 euroseks pööramine on pisut raskendatud. Samal ajal aga Facebook on kindel töövahend, mida kasutada selleks, et suurendada enda müüki ja käivet!

Facebookiga puudub mul pikem ja tõsisem kogemus, mistõttu ei hakka ma Facebooki absoluutselt praegu veel lahkama ja suunan Sind heameelega tutvuma kahe mehega, kes teavad väga täpselt, kuidas Facebook enda ja ka enda ettevõtte kasuks tööle panna. http://nullist.ee/kuidas-turundada-facebookis/

Lisainformatsiooni Sven ja Teet tegemiste kohta saad lugeda nende leheküljelt NULLIST!

Aitäh, et leidsid aega seda lugeda. Tänan Sind südamest ja kui Sul on mõtteid, mida jagada, siis kommentaarium ongi selleks olemas. Anna teada, kuidas edaspidi paremini kirjutada ja mida võiksin lisada. Saan alati blogi täiendada. Lambiheit hoia endale, seda ei ole vaja!