KUIDAS TEHA NII, ET ALGAV AASTA TULEKS SINU PARIM?

Tere sõbrad,

täna on see järjekordne iga-aastane viimane detsembri kuu päev, mis tähistab vana-aasta lõppu ja uue algust. Mina istun vaikselt maal kamina ees diivanil, naudin ümber olevat haudvaikust ja püüan panna enda jaoks võimalikult ausalt kirja taaskord mõned mõtted ja ideed, millest ka sina loodetavasti kasu võiksid leida. Mõtlen tihti, kas ühiskonna poolt kindlaks määratud tradisioonid peavad olema nii ettekirjutatud, kas mass peab käituma koguaeg ühtemoodi, või saab ka natukene teisiti? Ma ei tea, mis on teie plaanid tänaseks, kuid ma loodan, et tänasel päeval on mõttes ka midagi muud, kui vaid pidutsemine ja alkohol.

Mõned kuud tagasi jõudis minuni tänu sõbrale Erkile üks raamat, mis raputas nii teda, mind, minu elukaaslast Cheli, kui ka kõiki teisi, kes seda teost tõsiselt lugenud on. Pärast seda intsidenti, hakkasid asjad juhtuma ja liikuma täpselt nii nagu tollal, kui olin avalikustamas enda esikromaani ”Ebaõnnestunud!”. Tunnen juba ammu, kuidas elu hetkel rullub minu ees lahti ja kõik, mis ma ette võtan, läheb täide sujuvalt ja plaanipäraselt. See tunne on väga hea, mis mind hetkel valdab ja ma olen võtnud vastu otsuse teha kõik selleks, et see ka sedasi jätkuks.

Olen inimene, kes usub nüüdseks täielikult enda arendamisse ja sellesse, kui oluline on tegelikult see, mida me teadlikul tasandil ette võtame. Olgu ettevõtmisteks teatud mõttemustrid või käitumismustrid, ei oma siinkohal tähtsust. Oluline on see, mida ja millele me enda aega igapäevaselt panustame. Mida rohkem ma õpin ja loen, seda rohkem ja paremini mõistan, kui oluline on olla tänulik. Tegemist ei ole mingisuguse pseudoteadusega, mida juhib mõni omapärane voo-doo printsiip, vaid tegemist on reaalselt teaduslike püshholoogiliste faktidega, mis kinnitavad meile seda, et see, millele me tähelepanu pöörame, see ka viimaks meie ellu tuleb. Seda räägivad väga paljud inimesed, olgu selleks ettevõtjad, teadlased, lihtsalt edukad inimesed või härra isegi Dwayne The Rock juunior. Väga oluline on olla tänulik selle eest, mis meil olemas on ning mis meie elus aset leiab. Tegin tänulikkusest postituse enda blogis, mille kohta saad täpsemalt lugeda SIIT.

Tänane postitus räägib sellest, millele vihjab ka pealkiri. Lisaks igapäevastele tänulikkus momentidele, oleks tore võtta hetk ja tänada südamest ennast ning elu selle käesoleva aasta eest ning meenutada, mis tegelikult toimus aasta 2016. Sellest uuest harjutusest saab minu jaoks aastalõpu traditsioon, millega tegin esmakordselt samuti algust sellel aastal.

Selleks, et saada aru, kuidas käesolev aasta läks ning mida me saavutasime, tuleks võtta mõni hetk meenutamaks ja taas-avastamaks seda möödunud aastat. Kui me heidame pilgu kohe peadselt lõppevale aastale, siis tekib meil detailne ülevaade sellest, mida tegime ning mida ja kuidas saaks uuel aastal paremini või suuremalt ette võtta. Iseenda isendale peegeledamine on hea võimalus õppida tundma ennast ning olla enda tegemiste ja saavutuste osas aus. Endaga ja teistega aus olemine on väga oluline võti, mis toob edu kindlasti kiiremini koju.

Tänu sellele autorile, Robin Sharmale, kelle üht raamatut Erki mulle esialgselt soovitas, olen leidnud mitmeid erinevaid viise, kuidas oma elu paremaks muuta. See sama uus tehnika või harjutus, mida aasta lõpus teha, pärineb algselt samuti tegelikult temalt endalt. Tervet videot on võimalik näha all-olevast kastist, kuid pean kohe rõhutama, et tegemist ei ole sellise ”quick-fix” harjutusega, vaid see võtab aega ja vajab kaasa mõtlemist ning enda analüüsimist. Enda analüüsimine on väga oluline osa saamaks paremaks inimeseks ja iseenda paremaks versiooniks.

Vaata Sharma videot SIIT.

Seega, selleks et saaksime koos selle ülesandega alustada, mine ja võta endale paber ning pastakas. Hea oleks, kui sul oleks olemas juba nüüdseks enda isiklik päevik nagu ma eelnevas postituses mainisin aga kui ei ole, pole hullu! Paber ja pastakas sobib ka praeguseks.

1. Esimene ülesanne, mida me võiksime teha selleks, et saada ülevaadet oma eelmisest aastast, on tähistamine. Võtame koos hetke tähistamaks enda suuremaid ja väiksemaid saavutusi, mis leidsid aset 2016 aasta vältel. Kui mina seda harjutust tegema hakkasin, ei oleks ma ealeski arvanud, et ma suudan kokku kirja panna 30 asja, mida saan nimetada õnnestumiseks selle möödunud aasta jooksul. Aga see on loomulik, sest hea ülevaade saabki meil tekkida ainult siis, kui kõik on paberile meie silme ette kirja pandud. Alati on parem asju kirja panna, sest see ületab igakord kõik, mida oled endamisi peas mõelnud. Toon avameelselt ja ausalt mõned konkreetsed näited enda isiklikust päevikust, mille kirja panin. Üldse mitte sinu ees hooplemiseks, vaid selleks, et saaksid aimu, mida ma selle esimese harjutuse all silmas pean.
- Kauaoodatud ametikõrgendus oma hetke palgatööl
- Füüsiliste treeningutega alustamine
- Firma asutamine
- Enda ja Cheli esimese auto ostmine
- Raamatu ”Mõistmaks, kes ma olen” avalikustamine
- Uute sõprade, tutvuste ja mentorite leidmine
- Enda isiklik areng

Need on vaid mõned näited, võta hetk ja pane kirja kõik, mis tundub sulle olevat oluline ja märkimisväärne. Kuidas on omavahel seotud selle aasta saavutused, uue aasta eesmärkidega? Oluline on aru saada, kui palju sa möödunud aastal saavutasid ja paberile kirja panemine seda sulle just näitabki. Ma ei oleks oma peas ealeski uskunud, et ma saavutasin kokku 30 ettevõtmist 2016 aasta jooksul, see teeb üle 2 asja ühe kuu jooksul, mis näitab, et tegemist oli väga produktiivse aastaga, kus ma pingutasin ja saavutasin kõvasti. Sellise asja nägemine tõmbab paralleeli sellele, milline võiks uus aasta olla ja kuidas seda veelgi paremaks teha. Aastad ei pea teineteisega võistlema, kuid möödunud aasta tähistamiste kirjapanek annab lihtsalt hea ülevaate, kui tubli sa olid, näidates, et sa tõesti saatsid korda mitmeid erinevaid asju, mis loodetavasti annab sulle motivatsiooni pingutamaks uue aasta nimel.

2. Teine ülesanne on panna kirja 3 parimat õppetundi, mille omandasin see aasta kas individuaalsel, suhete, ärilisel tasandil vms. Vaid 3 õppetundi, mis sind tõeliselt raputasid see aasta ning tänu millele muutusid sa paremaks inimeseks. Võib-olla kohe ei tulegi pähe häid mõtteid, kuid kui mõtlema hakata, siis kindlasti oli lauseid, mõtteid, mida kuulsid või lugesid ja millega tugevalt koheselt ka resoneerusid. Pane need kirja! Mina sain kokku 5 õppetundi, kuid kirjutan siia suvaliselt enda päevikust 2 mõttetera, mis mind jõuliselt mõjutasid ja teevad seda siiani.
- Oma tegemistega tuleb osata luua väärtust teiste inimeste eludesse.
- Elus võidab see, kellel on kõige rohkem kannatlikkust.

3. Kolmas ülesanne on natukene sügavam ja võib-olla mitte kõige lihtsam, kuid üks olulisemaid üldse. Pane paberile kirja 5 suurt eesmärki, mida soovid uuel 2017 aastal kindlasti saavutada. Need peaksid olema nüüd sellised eesmärgid, mille mitte saavutamine teeb sind väga kurvaks ja õnnetuks. Need peavad olema eesmärgid, mille osas tunned suurt tungi ja õhinat, sest need on nii kuradima ägedad ettevõtmised. Need on eesmärgid, millest oled sa kõik need elatud aastad unistanud. Mina seekord enda omasid teiega ei jaga, sest ma olen inimene, kellele ei meeldi väga hoobelda ning mingil põhjusel on siiski tunne, et kui hakata inimestele kuulatama mida ma tegema hakkan või millist äri ehitama hakkan, siis see kõik võib kogu protsessi ära sõnuda. Lihtsalt on, vähem rääkida ja rohkem teha ning kui õige hetk viimaks käes on, siis alles sellest rääkida.

Selle sama kolmanda ülesande alavormiks on panna kirja ka lisaks enda 5-le suurele eesmärgile, veel 12-15 eesmärki, või palju iganes sul neid tegelikult on, mida soovid see 2017 aasta jooksul saavutada.

4. Neljas ja viimane ülesanne on teha endale kindel plaan, kuidas sa enda 5-te suurt eesmärki saavutama hakkad. Inglise keeles on lause, mis kirjeldab planerimist ideaalselt. ”If you fail to plan, you plan to fail” ehk kui sa ebaõnnestud planeerimises, siis sa planeerisid ebaõnnestumist ja täpselt niimoodi see ka on. Väga oluline on teada, kuhu sa liigud ja millal neid samme teha tuleks. Endale eesmärkide püstitamine on äärmiselt oluline faktor. Kuude kaupa plaanide paika seadmine paneb sind rohkem pingutama. Võta need 5 suurt eesmärki ja pane nad kuude kaupa endale kirja. Mina joonistasin endale ja elukaaslasele A3 paberi peale 12 kuud suurte tulpadena, kuhu sisse kirjutasin, milliseid ülsandeid, millises kuus tuleb ette võtta, et see eesmärk viimaks saavutatud saaks. Näiteks kui sa soovid mõnda keelt õppida, siis määra jaanuari kuu peale eesmärgiks leida koht, kus seda õppida saab. Veebruari peale märgi, et alustad kord nädalas seal kohal käimist, kus keelt õpetatakse. Märtsile märgid näiteks, et hakkad harjutama võõrkeelsete videode, filmide ja raamatute lugemisega ja viimaks, millal iganes näed selle täitumist, pane kirja näiteks suhtlemine kohalikega, ehk võib-olla teise riiki kolimine või reisimine, et saaksid uut keelt harjutada. Ja seda tuleks teha kõikide paika pandud suure 5 eesmärgiga.

Sisuliselt, ongi selleks korraks kõik ja ma loodan, et nendest mõtetest oli abi, sest mind muutis see harjutus väga palju ja ma teen kõik omalt poolt selleks, et 2017 aasta tuleks veel parem kui 2016 aasta. Loodan, et ka sina annad endast parima isiklikul tasandil, saamaks iseenda paremaks versiooniks ja tehes kõik selleks, et end pidevalt arendada. Jäta meelde, kui sa oled oma sotsiaalses ringkonnas kõige targem inimene, siis on ilmselt aeg vahetada oma sotsiaalset ringkonda! Ole tubli ja palju edu!

Aitäh