MIDA ON MULLE ÕPETANUD 1 KUU PODCASTIMIST?

Kui avastan selle, kes ma olen, siis olen ma vaba!
jakob-owens-224352-unsplash.jpg

Tere tulemast tagasi CK Blogcasti!

Uhhh, paar nädalat on möödas eelmisest postitusest. Kuigi, ma püüdsin järgida seda, et iga nädal saaks vähemalt üks postitus tehtud, siis kahjuks on ikka nii, et ideid pole ning loomingulisus on maha surutud aeg-ajalt, mistõttu vägisi midagi endast välja imeda ei ole minu jaoks valik. Selline tegutsemine toodab ainult ehtsat paska. Täna on pühapäev ning on aeg uus postitus teha. Nagu ka blogi pealkiri ütleb, tuleb juttu natukene podcasti tegemisest ja sellest, mida podcast mulle isiklikult õpetanud on. Seega, kui tunned, et podcast pole sinu teema, siis ma ei käse sul seda postitust lugeda. Aitäh, et tulid ja nägemist!

Umbes kuu aega tagasi võtsime Martin Pukspuuga vastu otsuse alustada alustame ühise podcasti tegemist. Teemadest, millest podcastis rääkida, polnud meil esialgu aimugi. Tegelikult ei olnud ka nime meil välja mõeldud.

Mul on podcasti mõte peas olnud väga pikalt. Miks ma varem sellega alustanud ei ole, on küsimus, mida olen endalt viimasel ajal küsima hakanud. Hea küsimus aga nagu elu on näidanud, juhtuvad asjad alati siis, kui Sa ise selleks valmis oled. Nagu öeldakse "Luck is when opportunity meets preparation." ju ma ei olnud varem selleks lihtsalt valmis. See ongi asja iva! Kurb ongi see, kui tuleb võimalus (mida võib käsitleda ka ideena) aga Sina ei ole valmis astuma vajalikke samme. Niimoodi kasvavadki inimestel välja erinevad unistused, või pigem teostamata unistuste nimekirjad, mille üle tuntakse kahetsust aastaid ja vahel aastakümneid.

Ühesõnaga, kargas mulle pähe saate nimi, pärast seda, kui olime Martiniga vastu võtnud ühise otsuse alustada podcastida. Meie podcasti või saate nimi olla Emotsionaalsed MehedMa olen ise väga emotsionaalne mees ja Martin, keda mul on olnud au nimetada enda sõbraks juba 7-8 aastat, on samuti väga emotsionaalne mees. Meie minevikud on seotud teatud sarnaste mustrite, üleskasvamise paradigmade ja üleüldse meheks kulgemise osas ja seetõttu, ma arvan, et meil ongi niivõrd hea vaimne ja hingeline side omavahel.

Mida on mulle õpetanud 1 kuu podcastimist?

* Esiteks on podcastimine mulle õpetanud midagi, mida tean juba ammu ja mille järgi ma tegelikult ka viimased aastad elanud olen, kuid mingil põhjusel sellest siiski podcasti tegemisel mööda olin otsustanud vaadata. Ja selleks on üks konkreetne mindset, mõttelaad või väärtus, mille järgi elan : Kvaliteet üle kvantiteedi.

Elu on õpetanud piisavalt, et odav on kallim! Mida rohkem endale odavat sitta osta, seda rohkem pead tegelikult suures plaanis ja pika aja jooksul raha kulutama. Ehk Sa kulutad rohkem kui oled odav. Ja kui Sa kulutaksid korraga rohkem, siis saaksid rohkem kvaliteeti, mis kestaks ka kauem.

Kõige parem näide on minul Macbook Pro sülearvuti ostmisega. Austraalias elades, teadsin, et minu ja Cheli järgmised läpakad on kindlasti Apple toodete seast. Mul oli selleks ajaks Windowsi operatsioonsüsteemil töötavatest masinatest täiesti villand, sest need muutusid alati aastatega uimaseks, aku läks täiesti perse ja seda üsna kiiresti, pidevalt olid erinevad viirused arvutis ning väga tihti olen pidanud elus kannatama kõvaketta hävinemise ees. Viimane neist leidis aset Austraalias, kus kaotasin tegelikult ühe pooleli oleva raamatu, mille pärast nutsin päris valusalt. Õnneks, nädal aega hiljem avastasin, et mul oli olemas kuskil koopia sellest. All good aga siiski! Täielik pain in the ass!

Maciga mul seda probleemi pole olnud ja mul on Macbook Pro olnud alates aastas 2015. Mitte ühtegi probleemi pole sellega olnud, aku peab endiselt 10h vastu, läpakas näeb välja nagu uus ja igal juhul käsi südamel tunnistan, et elu parim ost siiani! Kellel vähegi võimalik, tasub investeerida Apple sülearvutisse. Jah, turul eksisteerib kindlasti ka võimsamaid, kuid kogu see kompott kokku on see, mis mind sellesse armuma pani.

Nüüd podcastiga oli meil Martiniga sama lugu. Nimelt päris alguses lindistasime oma esimese saate minu Macbooki, mis iseenesest kukkus hästi välja ja tegelikult mitte mingit probleemi ei tekitanud. Kuna me ei olnud kindlad ei endas, ega ka selles, kas teemad, millest me räägime inimestele peale lähevad, otsustasime esialgu olla low-budget ja vaadata jooksvalt, kuidas meil minema hakkab.

Pärast esimest episoodi saime jõhkralt palju positiivset tagasisidet ning otsustasime, et proovime siis endale mikrofoni muretseda. Nagu elus ikka, kui Sul ei ole piisavalt informatsiooni, siis Sa ei saa olla ka teadlik, mis on parim ning mis on ühe või teise valiku plussid ja miinused. Nii ei teadnud ka meie seda! Seetõttu mõtlesime, et ahh ei hakka kohe ostma endale konkreetselt stuudios lindistamise jaoks mingit tippklassi mikrofoni, vaid alustame lihtsamas ja ODAVAMAST! Ostsime endle 39€ eest  Telia e-poest ülepeakäivad kõrvaklapid, millel oli ka juures mikrofon, millesse rääkida. Arvustused netis olid head ja tundus nagu hea plaan, et proovida uue helikvaliteedi katsetamist.

Hea küll mõtlesime koos, teeme ära! Ostsime need odavad juustud ära, ise kusjuures arvasime tõesti, et oleme teinud päris hea valiku. Vahetult enne lindistamist, hakkas üks korralik kepp peale ja lõppes sellega, et ma ei saanud kaht USB mikrofoni korraga Macbooki ühendatud. Jamasin sellega umbes nädal aega ja kõige parem saavutus, milleni jõudsin, oli see, et sain mõlemad mikrofonid tööle aga ühtedest klappidest ei kuulnud midagi ja teisest kuulis ühe inimese häält vasakust ja teise inimese häält paremast klapist. Arvutist kuulates oli sama jama, erineva inimese helid tulid erinevatest kõlaritest. Pöördusime suures abis ja hädas Stanford Music poes töötavate kuttide Jan ja Martin poole, kes ei saanud ka sellega mitte kuidagi hakkama. Selgus, et mingil põhjusel pole see lihtsalt võimalik!

Sealt sai vastu võetud otsus osta endale korralik mikrofon, vähemasti niimoodi me arvasime. Otsisme endale M-Audio Vocal Studio mikrofoni, mis pidavat meie probleemi lahendama. Kutid poest rõhutasid ka, et tegemist ei ole parimaga aga see on üsna korralik ja ajab kindlasti asja ära. Mõni päev hiljem selgus, et ega tegelikult ei ajanud küll mitte midagi ära. Mikrofonil olid mingisugused nõmedad taustahelid, mürad ja kõik oli kuidagi jube sitane. Tulemusega me rahul ei olnud ja lõpetasime ikkagi ja jälle jäädavalt otse minu Macbooki lindistades. Mingil absurdsel viisil, oli tulemus mikrofoni lindistades täpselt sama hea või halb nagu otse Macbooki. See ei tundunud absoluutselt loogiline.

Võtsin ette rännku tagasi Stanford Music poodi ning kutid aitasid seekord mikrofoni ja podcat salvestamise programmi seaded paika saada. Veendusime seal koha peal koos, et mikrofon tõesti mingil põhjusel ei paku seda kvaliteeti, mida nad arvasid, et see pakkuda suudab ja kõrvale toodi mulle ka üks veelgi professionaalsem mikforon, mille tulemus oli sekunditega mõõdetav ning mis näitas, milline on vahe odaval ja sital ning kallil ja heal. Kuid me ei ostnud seda, vaid leppisime kokku veelkord proovida vana mikrofoni.

blake-connally-590844-unsplash.jpg

Järgmisel korral saadet lindistades ei saanud me mitte mingeid positiivseid tulemusi ja kogu see mikrofonisaaga lõppes 5 nädalat hiljem sellega, et me ostsime siiski endale 200€ maksva Rode NT-USB mikrofoni, mis internetiavaruste järgi ja ka Stanfordi kuttide sõnul pidavat olema kindel turuliider USB liidesega mikrofonide juures. NAD EI EKSINUD! TÕESTI, SEE MIKROFON LAHENDAS PROBLEEMID!

Seega pikk jutt, sitt jutt aga see 5 nädalat kestnud mikrofonisaaga õpetas ja tuletas taaskord meelde seda, et pigem investeerida kohe turu parimasse (kui see muidugi võimalik on Sul finantsiliselt), kui hakata ostma pidevalt uusi. Sa saad seda, mille eest maksad! Seega, kui soovid kvaliteeti, tuleb olla valmis selle eest ka maksma.

* Teiseks, on podcastimine õpetanud ennast natukene veelgi rohkem kõrvalt jälgima. Milliseid sõnu ma kasutan, kui keeruliselt ma räägin, kas ma räägin kiirelt või aeglaselt. Kas sõnad, mida kasutan on arusaadavad ja kas minu jutu point, mida püüan edasi kanda on üles ehitatud selliselt, et ka 5-aastane laps saaks aru millest ma tegelikult räägin. Kui palju on sõnakorduseid ehk nii nimetatud parasiitsõnu jne.

Ülimalt oluliseks on kujunenud viis, kuidas ma end väljendan. Seda mitte ainult helis, vaid kirjapildis, kui kirjutan. Püüan alati võimalikult palju teksti ja ebavajalikke, mitte midagi ütlevaid sõnu eemaldada aga eks see ongi work in progress ja võtab aastaid, et saavutada tippklassi tulemusi.

* Kolmandaks, olen hakanud aru saama sellest, et elu ongi valikute küsimus ja tõepoolest igapäevased väikesed valikud mõjutavad suurt pilti. Näen seda ka praeguse treening rutiini juures, kuid seda näitab ka podcast. Me oleme nüüdseks podcasti teinud Martiniga 5 nädalat ehk 5 saadet ja meid on tänase seisuga kuulatud peaaegu 600 korda Soundcloud platvormil, me oleme leitavad ka iTunes'ist ja minu enda koduleheküljelt ning meil on Facebookis 8 arvustust, kellelt oleme saanud ka 5 tärni hinde. Lisaks on nii paljud inimesed meile kirjutanud, nõu andnud, tänanud ja omi kogemusi ning mõtteid jaganud.

Me ei uskunud, et meid nii soojalt vastu võetakse. See on nii lahe ja võimas tunne, teha midagi sellist, millega inimesed resoneeruvad ja millest inimesed enda jaoks mingisugust väärtust ka leiavad. Kogu see edu (märkimisväärselt väikene aga meie jaoks suur), mis meid saadab juba praegu, on võid hüppelaud selleks, et meist saaks Eesti parim ja kuulatuim podcast. Me näeme, et eesmärgi nimel järjepidevalt tegutsemine toobki tulemusi. Järjepidevalt tegutsemine viib eesmärgile lähemale ning tulemused hakkavad olema juba rohkem mõõdetavad ning käega üha enam katsutavad.

* Neljandaks, on podcast õpetanud ja kinnitanud seda, et teeme head asja. Just selle koha pealt head asja, et inimesed ehk kuulajad resoneeruvad meiega. Nii nagu öeldakse, et igale asjale on olemas alati ka ostja. Tõde on see, et iga mõtte, kogemuse, tunde omamisega ei ole Sa mitte kunagi üksinda. Eestis ja maailmas on veel nii palju neid, kellel on täpselt samad mõtted, tunded, probleemid, emotsioonid, hirmud ja kes resoneeruvad Sinuga just siis, kui Sa nendest räägid. Lahe on näha, et inimesed julgevad tulla kapist välja ning jagada meiega enda kogemusi teemadel, millest me saadetes rääkinud oleme. Tea, et Sa ei ole mitte kunagi üksinda, Sul tuleb lihtsalt need inimesed üles leida!

* Maailm vajab ausust, siirust, ehtsust ja läbipaistvust. Minu raamatud on olnud edukad just sellepärast, et olen rääkinud nendes väga avameelselt enda tunnetest, emotsioonidest ja mõtetest. Täpsetl sama oli ka kirjutatud blogipostitusega "INSTAGRAM KUI NUTIAJASTU PORNOTÖÖSTUS JA LITSIMAJA", mis nii edukalt levima hakkas. Põhjus oli lihtne: See oli aus, siiras, otsekohene ja filtrita. Inimesed tahavad saada filtrita informatsiooni ja nad tahavad näha ning kuulda tõelist Sind. Paljud suured sotsiaalmeedia tegijad ütlevad ja kinnitavad sama, et oluline on olla läbinähtav ja võimalikult aus oma tegemistes. See on see, mis tänapäeval müüb ja tulevikku kujundama hakkab.

Milliseid podcaste ma ise kuulan?

Ma ei ole tegelikult väga suur podcastide kuulaja või noh, ma ei ole seda varem olnud. Nüüd kuulan ma igapäev vähemalt ühe podcasti osa ja vahel lausa mitu, sest seda on nii lihtne heliliselt ammutada. Video on kindlasti põnevam aga seda on raskem seedida ja sisse võtta, sest videot pead järjepidevalt koguaeg jälgima aga heli oled võimeline vastu võtma ka muude asjadega samal ajal tegeledes.

Mul on mõned podcastid, mida olen kuulama sattunud ja mis on mind tegelikult muutnud inimesena väga palju. Neid on 2.

1. Robin Sharma

Robin Sharma on koolitusfirma Sharma Leadership International tegevdirektor ja omanik. See firma aitab organisatsioonidel koolitada ilma juhitiitlita juhtivaid töötajaid ning jõuda maailmaklassi. Robin, kes on kaheksa raamatu autor, millest viis on jõudnud müügiedetabelite tippu ja mida on välja antud neljakümnes riigis, on samuti nõutud loengupidaja, juhtimistreener ning nõustaja sellistes firmades nagu Microsoft, Nike, FedEx, NASA, KPMG, IBM ja Noorte Presidentide Organisatsioon.

Robin Sharma on inimene, kes suudab tõesti tuua sinuni informatsiooni, kogemusi ja elulisi õppetunde väga lihtsas ja huvitavav ning lapselikult arusaadavas võtmes. Puust punaseks kuidas olla parem inimene, kuidas olla edukam, kes sa oled, kuidas avastada enda kirg, kuidas kasvatada eneseteadlikkust ja veel mitmed muud valdkonnad, millele ta keskendub ja milles on tal isiklikult läbitud väga suur teekond, millest on välja kasvanud meeletu kogemustepagas. Tema podcaste saab kuulata iTunes või Youtube videode kaudu.

Soundcloud
iTunes
Youtube

andyfrontface_1400x.progressive.jpg

2. MFCEO ehk Motherfucking CEO

Saate tegijaks on Andy Frisella. Ma ei oska teda väga kokkuvõtvalt siia kirja panna, kuid tegemist on inimesega, kes on end viimase 18 aastaga meeletult üles töötanud. Asustas kunagi oma firma, millega teenis esimesel päeval vaid 7$ ja sellest on nüüdseks välja kasvanud koos teiste ettevõtmistega 200 000 000$ käibega ettevõtte. Ta on elus läbi elanud päris palju, teda pussitati noaga näkku kui ta oli noor, mille tõttu vajas ta umbes 130 õmblust.

Andy saade MFCEO keskendub edukaks olemisele, endaga paremini toime tulemisele, mõttelaadile, perspektiivile, ilusa elu loomisele ja ettevõtlusele ning üleüldiselt, kuidas olla iseenda parem versioon ja elus rohkem ära teha. Tegemist on väga konkreetse vennaga, kes ropendab ja on võimalikult aus ning läbipaistev enda kuulajatega. Ta ei hoia end tagasi kui talle midagi meeldib ja ta ei hoia end kindlasti tagasi, kui talle midagi ei meeldi. Ilma suhkruvatita ja üksiksarvedeta nagu talle endale öelda meeldib, on tegemist mehega, kes toob oma MFCEO saatega väga palju väärtust. Tema sõnum ja mentaliteet on aidanud minul väga palju viimase paari kuu jooksul saavutada.

Soundcloud
iTunes
Youtube