PLANEERIMINE EHK KUIDAS VÕITA PÄEV, NÄDAL JA KUU

If you fail to plan, you plan to fail!
photo-1487073240288-854ac7f1bb3c.jpeg

Hola, tere tulemast tagasi CK Blogcasti!

Tänaseks teemaks on tegevus, mis aitab minu arvates muuta inimeste elusid lihtsamaks, mugavamaks ja paremaks. Kas pead ennast organiseeritud inimeseks? Kas sulle meeldib, kui kõik asjad on paigas ja sul on täielik ülevaade sellest, mis sind ees ootamas on? Kas sulle meeldib, kui sul on oma päevad planeeritud? Ma tõesti loodan, et sulle meeldib.

Minu isiklik kogemus on näidanud korduvalt, et enda igapäevase elu planeerimine, vähemalt selles osas, mis puudutab erinevaid tegevusi, eesolevaid kohtumisi ning tähtsamaid asjaajamisi, on oluline ning vajalik. Ma ei tea väga paljusid edukaid inimesi, kes kulgeksid lihtsalt oma päevi spontaanses tempos. Kindlasti neid leidub, kuid pigem on edukate inimeste puhul tegemist ikkagi persoonidega, kelle jaoks on oluline nende aeg ning mida nad sellega teha jõuavad.

Nädalavahetus on selles mõttes hea ja mõnus aeg, et lisaks sellele, et ollakse rohkem pereliikmetega koos, on see ideaalne aeg ka iseendale keskendumiseks, eelneva nädala tegemiste üle vaatamiseks ning uue nädala kujundamiseks. Näiteks on minul välja kujunenud pühapäeviti tegeleda uue nädala planeerimine. Loomulikult olen ka mina inimene ning ei kavatsegi endast mingit JUMALIKKU kuvandit sulle siin looma hakata. Ka mina eksin, olen vahel laisk ning tõesti astun ka mina mõnikord uuele nädalale vastu ilma mitte midagi planeerimata. Rõhutada tuleb siiski, et nädalad, mis on planeeritud ja mis on planeerimata, need on nagu öö ja päev.

Seega viin teid lähemale tänasele teemale, milleks on "PLANEERIMINE EHK KUIDAS VÕITA PÄEV, NÄDAL JA KUU". Lisaks, toon näiteid ja tähelepanukuid sellest, kuidas mina enda elu planeerin ning miks võiksid ka sina sellele mõelda. Kui sa juba enda elu teatud viisil planeerid, siis jaga julgelt oma mõtteid ka minuga siin samas kommentaariumis. Tahan väga teada, kuidas sina oled efektiivne ja produktiivne.

matt-ragland-493335-unsplash.jpg

1. Sa ei unusta ealeski, mis sul plaanis on

See vastab täielikult tõele, olen kogenud seda omal nahal piisavalt. Selge on see, et me kõik aeg-ajalt midagi unustame ning isegi kui väidame kindlameelselt, et "Mina ei unusta", siis vahel lihtsalt juhtub nii, et nii olulised, kui ka vähem olulised asjad kipuvad meelest minema. Täpselt nii nagu on päeviku pidamisega, on lood tegelikult ka enda elu või eesoleva nädala planeerimisega. Kui täidad enda kalendrit või märkmikku, siis kirjutad läbi kõik need asjad, mida pead tegema kella ajaliselt ja ka lihtsalt konkreetse päeva jooksul. Nende erinevate kohtumiste, eesmärkide ja plaanide läbi elamine tagab ühtlasi selle, et sul oleks alateadlikult meeles, mis päeval, mis kell ja kellega sul kohtuda oli tarvis. Usu mind, see aitab! Lisaks, olen tähele pannud, et oma plaanide ja tulevase nädala kohtumiste läbi vaatamine, aitab mõnikord meelde tuletada ka teisi pisiasju, mis võib-olla juba pikalt tahaplaanile jäänud on.

Lisaks, on sul alati igal hommikul silme ees planeeritud päev. Kui enda isikliku kalendri või märkmiku lahti lööd, siis näed koheselt kirja pandud kohtumisi ja olulisi tegevusi. Sul on siht koguaeg silme ees. Sa tead täpselt, kuidas edasi liikuda ning milliseid vajalikke samme tuleb teha selleks, et endale seatud eesmärgid tehtud saaks. Kui oled piisavalt tark ning tead, kuidas enda suuremaid projekte ka väiksemateks sammudeks jaotada, siis on võimalik selliselt täita erinevad päevad erinevate väikeste vajalike sammudega, mis viimaks aitavad sul saavutada selle suurema unistuse nädal lõpus, kuu lõpus või isegi aasta lõpus kenasti täita.

2. Igapäevasest tegevuskava nimekirjast tehtud asjade maha tõmbamine on parima tunde allikas

Täpselt nii see ongi! Igapäevaste tegevuskava nimekirjast tehtud asjade ja tegemiste maha tõmbamine on parima tunde allikas. Kellele ei meeldiks elus uusi eesmärke saavutada? Kellele ei meeldiks areneda? Kes ei tahaks elus pidevalt edasi liikuda? Kes ei soovi saada kiitust tehtud töö eest? Me kõik soovime neid asju tegelikult, vähemalt teatud tasandil.

Isikliku märkmiku omamine ja uuel nädalal hakkama saadud ettevõtmiste maha kriipustamine pakub hingelist naudingut. Miks see nii on? Sest kui me oleme endaga ausad ning midagi reaalselt ka ära teeme, eriti veel kui on tegemist olulise ja võib-olla keskmisest raskema ülesandega, siis tunneme end väga hästi. Me tunneme, et oleme hakkama saanud millegi erakordsega ja selles osas on sul täiesti õigus. Igapäevasid väikeseid samme, tuleb osata märgata - see on oluline osa. Lisaks pidev tegutsemine ja eesmärkide saavutamine süstib meisse motivatsiooni ja inspiratsiooni. Mistõttu tuleb meelde viimati loetud mõte Mark Manson raamatust "The Subtle Art of Not Giving a F*CK": me ei pea leidma motivatsiooni ja inspiratsiooni tegutsemiseks, vaid läbi tegutsemise me tegelikult loome motivatsiooni ja inspiratsiooni!

3. Sa oled palju produtiivsem

Mina isiklikult tunnen küll, et olen palju produktiivsem, kui mul on ülevaade ees olevast päevast või nädalast. Mõnikord, nagu ka antud hetkel minu elus on nii, et mul on väga palju mitmeid erinevaid projekte korraga käsil, mis tähendab vaid üht - täielik kaos!!! Aga seda juhul, kui ma ei kasuta enda päevade ja nädala planeerimiseks mitte mingeid abivahendeid. Tänu isiklikule päevikule ja planeerijale, olen ma võimeline hoidma paremat kontrolli eesoleva päeva ja nädala üle. Kuna mul on kontroll üle erinevate projektide, tegemiste ja eelolevate kohtumiste, siis olen ma ka kuidagi mingil viisil palju produktiivsem.

eric-rothermel-23788-unsplash.jpg

Aga kuidas siis ikkagi enda eesolevat nädalat planeerida?

- Esmalt tuleks mõelda sellele, mis on selle eesoleva nädala prioriteedid? Kas kohtumine kellegagi, mõne kindla projektiga tegelemine, mingi tööülesande lahendamine, sünnipäevad, üritused jne. Pane endale kirja kõik, mis vajab sellel nädalal kindlasti teostamist, niimoodi tekib parem ja terviklikum ülevaade sellest, mis sind ees ootamas on.

- Teiseks, tuleb soetada endale korralik vihik, päevik või märkmik, mis aitab sul enda nädalat efektiivselt planeerida. Internet on täis erinevaid päevikuid ja märkmikke ning tegelikult on hakanud ka poodidesse tekkima üha enam ilusamaid, lahedamaid, mugavamaid ning mitmekesisemaid abivahendeid, millega enda eesolevat nädalat planeerida. Ma olen otsinud väga pikalt endale märkmikku, kuhu kirjutada eesoleva nädal ülesandeid ja pean tunnistama, et raske on leida sellist, mis sobiks koheselt.

1511007016616.jpeg

Olen kasutanud eelnevalt tavalisi märkmikke, lihtsalt ruudulisi vihikuid aga hetkel kasutan Dear Diary poolt loodud märkmikke, mis tegelikult on päris lähedal sellele, mida mina ideaalis märkmikult saada soovin. Samas on ka selles märkmikus ikkagi elemente, millele ma rakendust kahjuks ei leia. See on täiesti fain ja märkmiku mõte ei olegi sundida kedagi vägisi seda täitma, vaid see peab pakkuma võimalust enda elu lihtsalt veidi planeerida ja lahti kirjutada. Siit oleme Elisega teinud ka järelduse, et ega meil ei jää ilmselt muud üle, kui ikkagi päris enda märkmik või päevik viimaks luua. Sellega läheb veel veidi kindlasti aega.

Dear Diary märkmik

Dear Diary märkmik

Nüüd, kus ma homsest hakkan käima Tallinnas tööl, on vaja natukene rohkem planeerida, kui siiani seda vajalikuks olin pidanud. Algab uus hooaeg minu elus ning tunnen, et on aeg paljud suured ja ka väikesed unistused teoks teha. Selleks ongi oluline omada korralikku märkmikku, mis mul seda teha laseks. Mulle meeldib, kui tegevused ja plaanid on organiseeritud ning mul on olemas korralik ülevaade oma elust.

- Kolmandaks, tasub ette võtta terve kuu kalendristik ning panna kirja kõik erinevad hädavajalikud sündmused ja kohtumised, mida oled eelevalt juba planeerinud või pikalt oodanud. Tavaliselt on neid ühe kuu jooksul päris mitu tükki. Näiteks tean juba, et mind ootavad ees paljud Youtube videod koos teiste inimestega, lisaks tean, et mind ootavad ka mõned sünnipäevad ning teised olulisemad tähtpäevad. Need tuleks koheselt märkida kalendrisse õigetele päevadele. Piisab vaid märkimisest, mina näiteks ei lähe kalendris väga detailseks, nende sündmuste kirjeldamiseks või plaanide detailsemaks samm-sammuliseks teostamiseks on selles märkmikus teised lahtrid ette nähtud.

- Neljandaks, on Dear Diary loonud minu jaoks ühe väga olulise lehekülje. Lehekülje, kus on võimalik kirja panna eesoleva nädala olulised võtmetegurid:
PEAMISED PRIORITEEDID
TEISED OLULISED TO-DO TEGEVUSED
UUTE HARJUMUSTE LOOMISE TABEL

NÄDALA SÜNDMUS

DD-2018-edits-33.jpg

1. Peamiste prioriteetide alla märgin tavaliselt need 3 kõige olulisemat asja, millega pean kindlasti käesoleval nädalal tegelema. Lisaks, kui peaksid selle tehtud saama, siis on võimalus päevikus või märkmikus sinna ka linnuke tegevuse alumisse nurka panna. Näiteks siia võiksin kirjutada enda uue raamatu peatüki lõpetamine.
2. Teiste oluliste to-do tegevuste hulka kuuluvad kõik muud sinu jaoks olulised tegevused, mis ei ole hädavajalikud või üliolulised, kuid mis vajavad samamoodi tähelepanu. Näiteks siinkohal oleks minu jaoks Ipod'ile uute podcastide laadimine. Minu jaoks on oluline, et saaksin podcaste pidevalt kuulata ning ennast arendada.
3. Uute harjumuste loomise tabel. See on minu lemmik osa, mis mingisugusel imekombel siinses Dear Diarys ühtib ideaalselt sellega, milleni juhatas mind üks tuttav umbes kuu aega tagasi. Ta postitas Instagramis enda seinale pildi, kus ta mainis "Powerlisti", millest ma ei olnud kordagi enne veel kuulnud. Ma teadsin erinevatest to-do nimekirjadest, kuid sellest "Powerlistist" ei olnud veel kuulnud. Otsustasin seda veidi uurida ning järgnesin lingile, mille ta oli postituses kaasa pannud. Link viis mind kuulama üht podcasti ja seal räägiti sellest samast "Powerlistist", mis ühtlasi oli tegelikult ka füüsiliselt ostetav märkmik, kuid samas oli selle märkmiku taga ka kontseptsioon, mida võis nimetada "Powerlistiks" ja rakendada seda ükskõik millise vihiku puhul.

Idee seisnes selles, et kuna to-do listid on sellised enamjaolt väga lahjad ja lihtsakoelised nimekirjad asjadest, mis vajavad tegemist, siis tihtipeale ei võeta sinna kirja pandut just eriti tõsiselt. Enda to-do nimekirjadesse pannakse tavaliselt igasuguseid täiesti jaburaid asju nagu näiteks hammaste pesemine või toidupoes käimine. Lisaks kiputakse to-do nimekirju tegema äärmiselt pikaks. Vahel isegi 20-25 asja, mis ühtlasi on praktikas näidanud, et tavaliselt ei jõuta nende nimekirjade lõpuni mitte kunagi.

Mistõttu kontseptsioon, mis oli "Powerlisti" taga oli minu jaoks palju huvitavam ning efektiivsem. Eesmärk oli panna sind mõtlema ja tegutsema järjepidevalt uute harjumuste loomisele, mis pikas perspektiivis sulle kasulikke tulemusi tooma hakkasid. "Powerlisti puhul ei ole tegemist eesmärkide loetlemisega, vaid tegevustega, mida sa saad reaalselt kohe teha, et sa liiguksid enda eesmärkidele lähemale. Need peavad olema kriitilise tähtusega ülesanded, mida tuleb teha, et sa liiguksid elus edasi. Nende asjadega tegelemise jörjekord ei ole absoluutselt oluline, vaid oluline on nendega tegeleda. Kui üks asi saab tehtud, tõmbad sa kas selle maha või paned linnukese (mina märgin linnukesi). Päeva lõpus kui oled kõik korralikult ära teinud, siis võid lugeda tehtuks - Võit! Sa oled võitnud selle päeva võitluses iseendaga. Kui tekib küsimus, miks ainult 5 asja, miks mitte 18 tegevust kirja panna, siis Andy Frisellal on sellele hea vastus:

"The reason why don't put 18 critical tasks in the list, is because you can't fucking do 18 critical tasks in a day. You're not that discplined to get all those things done every single day! So we're gonna keep it really fucking simple!"

Dear Diarys olevat uute harjumuste loomise tabelit olengi kasutanud täpselt nii nagu seda podcastis õpetati. Panen kirja endale 5-7 asja, millest pean enda jaoks tegema uue harjumuse ning teen neid igapäevaselt senikaua kuniks nendest on saanud harjumus. Sõltuvalt inimesest, võib uue harjumuse loomine võtta aega 21-66 päeva. Kui ühest tegevusest on saanud harjumus, millele ma enam mõtlema ei pea, võtan ette uue eesmärgi ning uue harjumuse ning asendan selle sellega, mis äsja omandatud sai.

Näiteks kui minu üks eesmärkidest on ärgata kell 05.00 hommikul, siis ma ärkan seni kell 05.00 kuniks sellest saab harjumus ja mul ei ole probleemi nii vara ärkamisega. Pärast seda asendan selle mõne uue harjumuse nagu näiteks igapäevaselt 10 lehekülge raamatu lugemisega või igapäev 500 sõna kirjutamisega enda uute raamatusse. Kogemus on praegu küll lühike, kuid tunnen, et selline lähenemine on olnud palju efektiivsem ja tulutoovam kui tavaline to-do list. Lisaks tähendab see seda, et kui ma suudan endale seatud 5 kriitilist asja tehtud, siis mul on päev vaba. Selline tehnika näitas juba esimesel nädalal kui palju me inimestena tegelikult venitame ja asju edasi lükkame. Selle sarnasest meetodist ja kiirelt ning efektiivselt tegutsemisest räägib ka Tim Ferris oma raamatus "The 4 Hour Work Week."

Sellest kõigest, kuidas olla produktiivsem saad kuulata saatest MFCEO Podcast. Soovitan, sest see podcast on lihtsalt minu jaoks olnud elumuutev!

4. Nädala sündmus ehk viimane pildi olev lahter annab võimaluse panna kirja sündmuse, mida kõige rohkem sellelt nädalalt ootad.

DD-2018-edits-35.jpg

- Viiendaks, pööran selles märkmikus lehekülje ning mulle avaneb vaade lahti kirjutatud päevade lõikes ülevaade sellest käesolevast nädalast, mida just natukene aega eelneval leheküljel planeerisin. Nüüd on aeg minna detailsemaks kella aegade märkimise ja muu informatsiooniga. Teatud määral, sellisel viisil märkmikku pidades kordad ennast, kuid mulle tundub see sobivat ning just meelde tuletavat, mis on oluline ning millega oleks vaja tegeleda.

Dear Diary päeviku omanikud ei ole mulle maksnud, et ma nende toodet reklaamiksin. Ma lihtsalt mõtlesin näidata, millist toodet mina kasutan ning miks mulle see meeldib. Kuigi nagu eelnevalt juba öeldud sai, ei ole tegemist siiski ideaalse tootega, kuid selles suunas ma vaikselt liigun ja mõtteid ammutamas olen!

Loomulikult on ka teisi märkmikke, mida kasutada. See kõik sõltub sellest, mida sa vajalikuks pead ning mida ühelt märkmikult soovid. Selle konkreetse päeviku tellimiseks võib minna kas Dear Diary koduleheküljele hetkel seda postitust kirjutades, on kahjuks see päevik mõlemas värvis koduleheküljelt otsas, kuid näiteks Amazon.uk lehel on saadaval üldine versioon. Märkmik, mille pildid siia lisanud olen, on spetsiaalselt 2018 oma, üldisem variant on veidikene teistsugune. Seetõttu tasub tutvuda ja teada, mida sa täpsemalt otsid.

Selline oli minu väike kirjeldus sulle sellest, kuidas mina enda uut algavat nädala pühapäeviti planeerin. Ma loodan, et leidsid siit kasulikku informatsiooni ning ma loodan siiralt, et sa mõtled ka hakata enda päevi, nädalaid ja kuid rohkem planeerima!

Tänud sulle lugemast ja edukat uue nädala algust.