RAAMATU ARVUSTUS: DALE CARNEGIE "How to Win Friends and Influence People"

"Kui Sa soovid saada mett, ära lükka ümber mesilastaru."

20180415_111952.jpg

See oli quote millega algas Dale Carnegie raamat "How to Win Friends and Influence People". Mulle isiklikult meeldib, kui raamatu alguses on mingi konkreetne tsitaat või mõni mõtlema panev lause, sest see näitab teatud määral autori sügavust ja väärtuseid, mille eest ta tegelikult seisab. Lisaks, suudab hea tsitaat juhatada raamatu väga efektiivselt sisse.

See on esimene postitus raamatute teemal. Kavatsen hakata postitama kirjutisi ja väikeseid kokkuvõtteid raamatutest, mida ma loen ja lugenud olen. Olen otsustanud, et jagan teiega seda blogi postituste kategooriat nimega "Raamatu Arvustus". Ma tean, et väga paljudele inimestele ei meeldi kahjuks raamatuid lugeda. Sellest on tõesti kahju, sest nii palju head ja kvaliteetset informatsiooni jääb tänu sellise harjumuse puudumisele tegelikult saamata. Kuna minule isiklikult meeldib väga lugeda, olen otsustanud kokkuvõtvalt jagada seda, mida mina mingist konkreetsest teosest enda jaoks sain ning võimalusel lisan ka enda mõtted, mis lugemise käigus tekkida võisid.

Jah, ma olen täiesti segane ja mulle meeldib lugeda jõhkralt palju raamatuid ning mulle meeldib teha märkmeid raamatu lugemise jooksul. Ma konspekteerin üldiselt telefoni, kuid midagi väga olulist kirjutan alati enda isikliku päevikkuse ümber. Seega, tere tulemast! Harime koos ja loeme koos.

Esmalt autorist, kes on Dale Carnegie? Dale Carnegie on sündis 24. november 1888 ja suri 1. november 1955, elades 67-aastaseks. Tema puhul oli tegemist Ameerika eneseabikirjanikuga ning ta oli äärmiselt tuntud mõjukate enesearenguprogrammide autor. Tema raamatut "Kuidas võita sõpru ja mõjustada inimesi" on müüdud üle 15 miljoni eksemplari ning see on populaarne tänapäevalgi, tegemist on ajatu teosega.

Pean tunnistama, et ka mina kirjanikuna jahin enda elus unistust sellest, et ma suudaksin kord kirjutada tõelise ajatu teose. "Mõistmaks, kes ma olen" on tegelikult ajatu, nii nagu seda teost lugenud inimesed on mulle korduvalt öelnud. Kuid, nagu elus ikka, tahavad inimesed alati paremat ja täpselt seda sama tunnen ka mina. Soovin lihtsalt enamat! Kui ei ole veel jõudnud tutvuda minu viimase raamatuga "Mõistmaks, kes ma olen", siis kui huvi on, viska sellele pilk peale SIIN. Soovi korral on võimalus endale see raamat soetada siit samast koduleheküljelt ka isikliku pühendusega!

Ma olin tegelikult Dale Carnegie raamatust kuulnud juba aastaid varem, kuid mingil põhjusel ei olnud see mulle mitte kunagi nii palju huvi pakkunud, et ma seda reaalselt ostma läheks. Mulle ei meeldinud mõte "inimeste mõjutamisest", mis raamatu pealkirjaga kaasas käis. Aga nagu elus ikka, on eelarvamused ja asjatud oletused alati ekslikud. Nagu öeldakse, ära hinda raamatut selle kaane järgi! Sõber Sven andis soovitused, milliseid raamatuid lugeda ning otsustasin üheskoos teiste raamatutega tellida ka selle.

Lähme siis asja juurde! Kirjutan siia üles need mõtteterad ja punktid, mis mulle raamatu lugemisel silma jäid, lisan vajadusel ja võimalusel enda filosofeerivad mõtted ning loodan, et Sinul on neist kasu!

1. Ära kritiseeri, mõista hukka ega hädalda

Dale rõhutab, et inimestega kokku puutudes, tuleb meeles pidada üht: inimeste puhul ei ole tegemist loogiliselt mõtlevate olenditega, vaid emotsionaalsete olenditega, kellel on palju eelarvamusi ning keda motiveerivad uhkus ja edevus. Kõigil on nii palju eelarvamusi nende ümber olevate inimeste ja situatsioonide kohta.

Selle asemel, et inimesi hukka mõista, tuleks anda võimalus endale inimeste mõistmiseks. Püüame mõista, miks inimesed teevad seda, mida nad teevad. Selline lähenemine on palju asjalikum, kasulikum kui kritiseerimine. Selline lähenemine ühtlasi levitab kaastunnet, sallivust ja headust.

Pean tunnistama, et ka mina aeg-ajalt kritiseerin ümber olevaid inimesi, kuid mida ma olen ühtlasi tähele pannud, et sellistel juhtudel, ei ole tegemist labase kritiseerimisega, vaid ma püüan samal ajal alati endamisi mõelda, et miks on nii nagu on. Toon näite enda ühest väga käima läinud blogipostitusest pealkirjaga "Instagram kui nutiajastu pornotööstus ja litsimaja", mis sai jõhkralt tähelepanu. Jah, ma kritiseerisin seal inimesi, kes mulle silma on jäänud. Tegelikult, ma ei teinud seda konkreetsetest inimestest lähtudes, ma ei maininud mitte kellegi nime, kuid ma pigem kritiseerisin seda, millise suuna on võtnud 90% naistest Instagramis piltide lisamisel. Samal ajal üritasin enda jaoks filosofeerivalt mõelda, miks on selline ühiskondlik muster massid vallutanud? Mis seda põhjustab?

Ma püüan inimesi mitte hukka mõista selle pärast, mida nad teevad. Vahel on see raske, kuid niipea kui suudan võtta seisukoha ja teise inimese perspektiivi, siis hakkan rohkem mõistma, kust selline käitumine tulla võib. Arvamuse avaldamise ja arvamuse hukkamõistmise olen ma ammu seljatanud. Sellest tuleb aru saada, et inimesed ongi erinevad ja nii palju, kui eksisteerib maailmas erinevaid inimesi, on ka erinevaid arvamusi. That's the fact!

Ehk siis püüam inimesi rohkem mõista, miks nad midagi teevad ja kust nad sellise mõttele tulevad. Ärme mõista neid niisama hukka, sest iga tehtud valiku taga on ka mõjuv põhjus.

2. Tunne teiste inimeste vastu siirast huvi

Milleks rääkida sellest, mida me tahame? See on lapsik! Absurdne! Loomulikult, oled Sa huvitatud sellest, mida Sina tahad. Sa oled igavesti sellest huvitatud. Kõik ülejäänud inimesed on täpselt nagu sina: me oleme huvitatud sellest, mida me tahame. Seega, ainus viis inimeste positiivseks mõjutamiseks, on panna nad rääkima iseendast ja sellest, mida nad tahavad ning näidata neile, kuidas seda saavutada!

Kas oled seda täheldanud teistega suheldes? Mina olen küll tähele pannud, kuidas inimestele meeldib rääkida iseendast ja AINULT iseendast. See on nii naljakas, kui olen hakanud seda endale teadvustama ning suudan selle momendi ära tabada kõrvalt vaadates. Tavaliselt endast vatravad inimesed ei saagi aru, et nad tegelikult koguaeg endast MINA vormis räägivad. Mis veel naljakam, on see, et inimesed, kes ainult endast räägivad ja enda kogemustest vatrata soovivad, ei kuula tegelikult, mida räägib inimene, kellega vestlust peetakse. Nende jaoks on nii oluline, et nad enda mõtted välja öelda saaksid. Siin ongi viga! Tõeline suhtlus saab eksisteerida nii nagu armastuses, ainult siis, kui mõlemad osapooled panustavad ehk räägivad ja kuulavad.

Kuid, Dale rõhutab, et teiste inimeste vastu huvi tundmine on äärmiselt oluline faktor, sest läbi selle on võimalik elus väga palju rohkem saavutada. Näiteks võiks siinkohal tuua näite lastekasvatamisest ja lastega ümber käimisest. Oletame, et sul kodus laps, kes ei soovi minna näiteks lasteaeda või kooli! Siis selle asemel, et karjuda ja suruda peale seda, mida sina soovid - et ta läheks lasteaeda ja kooli, mis ilmselt lõpeb lapse nutmise ja nukrutsemisega, tuleks last veidi harida. Dale toob näite sellest, kuidas üks perekond hakkas elutoas mängima, joonistama ja tegema neid asju, mida tehakse lasteaias ning kui lõpuks jonniv laps suurest uudishimust vaatama tuli, millega teised pereliikmed tegelevad, tahtis ta sellest koheselt osa saada. Teda aga ei lastud ning selgitati, et selliste asjadega tegelemiseks on vaja ennast arendada ja õppida ning just seda lasteaias õpetataksegi. Sellest hetkest alates, oli lapsel tekkinud suur ja tõsine huvi lasteaeda minekust. Miks? Sest ta tahtis seda ja ta tundis, et see on see, mida tema tahab teha.

Seega, järgmine kord kui Sa hakkad kellegagi rääkima ja soovid, et ta midagi teeks, siis tasub mõelda hoopis sellele, et kuidas teha niimoodi, et tema tahaks seda, mida Sina tahad?! See kõlab halvasti, kuid see on viis, kuidas teha nii, et tegelikult mõlemad saavad oma tahtmise. Oluline on teist inimest aidata. Aita teistel saavutada seda, mida nemad soovivad ning siis saad sina selle, mida sina tahad. Ära ela ainult iseenda persele mõeldes!

3. Jäta endale meelde, et inimese nimi on inimese jaoks kõige ilusama kõlaga heli terves maailmas

Kui palju oled Sina sellega kokku puutunud? Kas on Sinu poole pöördutud hüüdnime, mõnitava nime või mõne muu nime järgi? Või oled hoopis Sina see, kes seda teistele teeb? Vahet pole kumb neist variantidest õige on, lõpeta see kohe ja hakka ennast kehtestama. Nimi on antud inimesele siin maailmas eemsärgiga. See on unikaalne ning see on osa sinust.

Mul on olnud teatud vanuses probleeme sellega, et kutsutakse vale nimepidi, kuid ma olen alati mega närvi läinud sellepärast. Ma jälestan seda, kui inimesed kutsuvad valenimi pidi teineteist. Nimi on antud selleks, et seda kasutada, seega faking kasuta seda! Austa inimest ja tema nime ning isiksust, kasutades pöördumisel inimese õiget nime.

4. Räägi teise inimese huvide kontekstis

Vähegi veidi targem inimene saab aru, kui keegi üritab olla omakasupüüdlik. Ma olen inimesena inimene, kes ei soovi kellelegi halba ning ma püüan võimalikult palju vältida omakasupüüdlikust. Isegi kui situatsioon seda justkui soosib, püüab leida viise, kuidas siiski teha nii, et ka teised sealt midagi lõigata saaksid.

Meenub üks aasta tagasi aset leidnud situatsioon ühe inimesega, kes nägi üht minu Youtube videot Liza Lind nimelise tütarlapsega, kus rääkisime pikalt Instagramist ja brändigust. See on sia minu kanali kõige vaadatum video. Kui seda näinud pole, tasub seda kindlasti vaadata, sest seal on väga palju väärtuslikku informatsiooni. Videot saad näha SIIT!

Üks inimene kirjutas mulle sellest, kuidas ta sooviks tulla minu videosse ning rääkida teemal, millega ta tegeles. Noormees tegeleb aktiivselt võrkturunduse ja võrgu ehitamisega, millest mina absoluutselt huvitatud ei ole. Tema viis presenteerida ideed oli väga pealiskaudne ning väga selles mõttes tema soovidest lähtuv. Kui ta oleks seda kuidagi teistmoodi presenteerinud, oleks olnud tulemus ka teine. Loomulikult ütlesin ma talle, et ma ei ole huvitatud.

See on nii oluline, osata edastada ideid ja ettepanekuid viisil, mis tegelikult tõstataks mõlemat osapoolt. Paraku nagu endast rääkimisega, seisavad enamik inimesed ainult iseenda heaolu eest ja sellise käitumisega kaugele ei jõuta!

5. Näita, et Sa austad teiste inimese arvamust. Ära mitte kunagi ütle "Sa eksid!"

Tuleme jälle selle juurde tagasi, kui oluline on teiste arvamust aktsepteerida. Sa ei pea sellega nõustuma ning Sa ei pea selle järgi elama hakkama, kuid ära mitte kunagi ütle inimesele "Sa eksid!". Selline lööklause paneb inimese automaatselt kaitsepositsiooni ning tekitab tunded ja mõtted "ta arvab, et ma olen debiilik".

Kui Sa oled juba midagi sellist öelnud, mis Sa arvad, kas nad tahavad Sinuga edaspidi nõustuda? Vaevalt küll! Sa oled löönud just korraliku matsu nende intelligentsuse, hukkamõistu, uhkuse ning eneseaustuse pihta. Nad tahavad sulle tagasi lüüa! Kuid, Sul ei õnnestu enam mitte kunagi nende mõtteid ümber veenda.

Püüa inimestele selgitada, et võib-olla on Sul õigus, kuid pea alati meeles ja tasub teisele ka rõhutada, et ka Sina võid hetkel eksida. Proovi panna inimesed mõtlema erinevate stsenaariumite ja perspektiivide peale, sest see on ainus viis, kuidas kellegi mõtteid muuta.

Lisaks võib läheneda ka selles valguses, et too välja näiteid sellest, kuidas Sina oled elus eksinud. Me kõik eksime elus, selge see! Näita teisele, et ka Sina eksid ja teed vigu, et ka Sina oled nii öelda "inimene". Selline isiklik ja mina-tasandil lähenemine näitab inimesele, et "ta ei ole idioot ja ikka juhtub eksimusi". Eksimine on inimlik ning tegelikult on eksimused need, mis meid elus kõige rohkem õpetavad!

6. Püüa näha teise inimese perspektiivi

Mul toimus nädalavahetusel kaks erinevat väikest äpardust, milles süüdlaseks ei olnud mina. Tegelikult ei ole keegi süüdi mitte milleski. Kuid mul oli kaks tagasilööki, mis minu teekonda hetkel segavad. Üks ettevõte ei soovi enam koostööd teha ja üks sõber lasi lihtsalt üle. Varem oleksin ma kindlasti hukka mõistnud, tundnud end võib-olla ebameeldivalt ning hakanud halama, kui ebaõiglane see maailm meie ümber on. Mkm! Enam mitte!

Nüüd, saan ma väga hästi aru sellest, et me kõik langetame enda otsuseid ja elulisi valikuid alati lähtude sellest, mida me tahame ning mis on meie jaoks parim lahendus. Seega, inimesed, kes mulle tagasilööke põhjustasid, teadvustasid endale seda, et nende valik on nende jaoks tollel hetkel parim. Mina saan sellest aru ning kui üritan vaadata neid situatsioone läbi nende perspektiivi, saan ma sellest ideaalselt aru. Püüa järgmine kord näha mündi mõlemat poolt. Ei ole ainult Sina see, kes mingis tegemises osa võtab, alati on mitmed osapooled ja erinevad tegurid, mis lõpptulemust mõjutavad.

7. Alusta kiitmise ning ausa arvamusega!

Enne kui kukud kedagi hindama, arvustama või parandama, tuleks alati alustada inimese kiitmisest. Mõtle sellele, selles suhtes, et ka Sulle meeldib ju kui keegi Sind millegi eest kiidab. See on nii oluline, teise inimese tunnustamine. Lisab enesekindlust, tahtejõudu ja motiveerib. Kuigi tänapäeva ühiskond on harjunud keskenduma puudujääkidele ja sellele, mis on valesti, tuleks hakata seda vaikselt muutma ning keskenduma ka positiivsetele ja edukatele asjadele.

Ma ei mäleta, millal ma selle endale külge haakisin aga see oli vist sellel perioodil, kui ma nägin, kuidas eelmises töökohas konkreetsed ülemused mitte kunagi mitte ühtegi head sõna tehtud töö kohta ei öelnud. Alati oli millegi kallal nokkida, vinguda ja iniseda. Saan sellest aru, sest tõepoolest alati on võimalik arenda ja alati saab paremini, kuid see ei tähenda, et töötegijat ei tuleks kiita ning aeg-ajalt ka ülistada. Kuna minu jaoks oli see probleem, siis otsustasin ametikõrgendust saades, et hakkan inimesi kiitma!

Olles ise olnud situatsioonis, kus sulle pidevalt pähe istuti, teadsin kui väga tegelikult üks väike lihtne armas, siiras ja positiivne mõte võib inimese päeva muuta mitmeid kordi paremaks ja edukamaks. Hakkasin inimesi kiitma, pöörasin tähelepanu pisiasjadele ja isegi kui nad vea tegid, kiitsid vajadusel ja võimalusel nende valikut, sest see näitas, et nad mõtlesid kaasa. Pärast kiitmist aga oli emotsioon parem ning energia omavahelises suhtlemises positiivsem, mis andis võimaluse rääkida ka nendest asjadest, mis olid halvasti ning vajasid parandamist. Ideaalne! Töötav süsteem.

Järgmine kord kui kedagi parandama lähed, kiida alustuseks ja vaata kuidas kogu järgnev stsenaarium lahti rullub.

Need olid minu 7 punkti, mida ma välja tooksin Dale Carnegie raamatust. Neid punkte oli veel, kuid need olid minu jaoks olulisemad ja võib-olla vajalikumad selleks, et saavutaksid enda unistused ja oleksid võimeline kohanema iga inimese ning situatsiooniga elus.

Ära unusta, et raamatute lugemine on äärmiselt oluline ning raamatud on ilmselt üks kõige odavamatest hariduse, harituse ja elukogemuse kasvatamise vormidest. Investeeri raamatutesse, investeeri endasse! Kui tunned, et soovid seda raamatut osta, siis Amazonis on lai valik erinevaid raamatuid ja ka Dale Carnegie raamatu leiad sealt.

Aitäh, et lugesid ja sinuga kohtume juba järgmises blogi postituses!

Jou!