RAAMATU ARVUSTUS: JEFF OLSON "The Slight Edge"

The only person you are destined to become is the person you decide to be.
20180519_131232.jpg

On aeg järjekordseks raamatu arvustuseks. Olen suur raamatusõltlane! Salvestan endasse informatsiooni täpselt nii nagu käsn, mis imeb endasse vett. Raamatute lugemine tekitab minus häid emotsioone, annab motivatsiooni ja annab võimaluse piiluda edukate ja inspiratsiooni pakkuvate inimeste tegemistesse ja elu telgitagustesse. Raamat on just vestlus autoriga. Vähemasti kaudselt ja selle kontseptsiooni või vaate andis mulle imeline Robin Sharma! Kui tahad ükskõik kellega suhelda, tasub lugeda tema poolt või kohta kirjutatud raamatut. Raamatud on vestlused autoritega! Keep that in mind.

Raamat nimega The Slight Edge jõudis minuni tänu Sven Nuumile, kes on @Boostyourself supertoidusegude üks asutajatest. Ma tänan sind Sven selle eest, sest tõepoolest on selle raamatu puhul tegemist ühe äärmiselt hea ja mõtlemapaneva raamatuga, mida võiks lugeda igaüks, kes soovib enda elukvaliteeti parandada. Kindlasti ei lugenud ma seda teost viimast korda ning üsna pea ma loen seda värske pilguga uuesti. Hetkel võttis Chel selle ette!

Raamat The Slight Edge keskendub väga tugevalt sellele, kui oluline on teha elus õigeid valikuid. Mitte lihtsalt ühekordseid õigeid valikuid, vaid järjepidevalt õiged valikuid. Autor selgitab, kui oluline on teha õigeid valikuid igapäevaselt, sest üks päev nädalas õige valiku tegemine, meil eesmärke saavutada veel ei aita!

Meie tänane elu on üles ehitatud edule, tulemuste saavutamisele ja enda teistele näitamisele. KOHE KOHE KOHE, on üks see mentaliteet, mis on vallutanud paljude inimeste mõttemaailma. Kõik tahavad saad tulemusi kohe, nüüd ja praegu! Väga vähesed suudavad aru saada igivanast kontseptsioonist, mis selgitab imelihtsalt seda, et suurte tulemuste saavutamise juures on aeg ülimalt oluline faktor.

Mulle meeldib asju lugemise ajal kirja panna lugemise ajal, ehk mulle meeldib väga konspekteerida, seetõttu laon lagedale mõningad olulisemad punktid, mis mind mõjutasid.

1. Positiivne filosoofia muutub positiivseks suhtumiseks, mis omakorda väljendub positiivses tegutsemises, mis veel omakorda toob positiivsemaid tulemusi ja mis lõpuks loob positiivse elustiili ja elu. Negatiivne võrrand on täpselt samasugune! Seega, kui me oleme positiivsemalt meelestatud ja positiivsema mõttemaailma, maailmavaate ja perspektiiviga, siis meie elu on pikas perspektiivis ka palju positiivsem ja parem.

Enda isiklik kogemus alles eelmise nädala keskel tõestas seda mulle. Olime sõbra juures uut podcasti saate "Emotsionaalsed Mehed" raames lindistamas ja kuidagi ei olnud vibe üldse õige. Selleks oli ka tegelikult põhjus, me ei saanud mitte kuidagi kaht mikrofoni korraga tööle ja see ajas mind ilgelt närvi. Lõpuks kui lindistatud saime, siis vedas meid tehnika alt ja saade ei kõlvanud mitte kusalegi. Kuid, mida ma selgelt nägin oligi see sama perspektiivi küsimus. Olime mõlemad saate kaasjuhiga natukene ebameeldivalt meelestatud ning see väljendus kohe meie signatuuris ja väljastatavas informatsioonis, mis lõpuks tõi ka vastavaid negatiivsemaid tulemusi. Aus värk! Seega ole tähelepanelik, kuidas ennast tunned ja milliseks kujuneb sinu elu vastavalt sellele, millised emotsioonid sind peamiselt valdavad.


2. Edukad inimesed teevad seda, mida ebaedukad inimesed nõus tegema ei ole. See on nii lihtne mõte ja kontseptsioon, kuid ometi ei saa sellest 99% inimestest absoluutselt aru. Ka mina olen hädas sellega vahepeal, kuid tänu eneseteadlikkusele ja oskusele iseennast veidi rohkem kõrvalt näha, olen ma olnud võimeline end rohkem analüüsima hakkama, mis on toonud tegelikult suures pildis paremaid valikuid, mis omakorda nagu juba eelmise punkti juures öeldud, on toonud ka paremaid tulemusi.

Toon jälle selle sama podcasti salvestamise õhtu, sest sealt saab näite ka siia. Nimelt olime nii pettunud ja ennast juba täiesti maha teinud ning sõimanud-ei-tea-kelleks. Vahetult enne päriselt magama jäämist, tekkis küsimus, et aga mis siis, kui me ikkagi nüüd ja kohe praegu selle uuesti ära lindistame. Meid ootas ees valik, kas minna magama ja leppida variandiga, et seekord saadet ei tule ja jääb esimest korda vahele. Teine valik oli mitte iniseda, võtta end kokku ja saade siiski ära teha. Valik oli mõlemal juhul täpselt ühtemoodi sama raske või lihtne.

Väga lihtne oleks olnud otsustada magama jääda, leppida selle perse läinud üritusega ja ketrata järgnevad nädal aega pettumuse ja ennast mahategevaid mõtteid, kuid samal ajal, oli täpselt sama lihtne ajada end istukile, panna tuled põlema, avada salvestusprogramm ja see saade ära teha. Küsimus oli lihtsalt valikus. Me valisime selle, et teeme saate uuesti ja see õnnestus - saate Emotsionaalsed Mehed - Alaväärsuskompleks #2 nimelist osa saad kuulata SIIT!


3. Ela alati alla oma võimete!

Kõlab nagu autor käsiks meil elada vaesena ja võimalikult kehvalt. Ei, see ei ole see, millele autor raamatus toetub! Jeff toetab väga rikkaks olemist, hästi elamist ja vabalt tundmist, kuid ta toob väga selgelt välja need punktid, mida tavaliselt inimesed eirama kipuvad. Ma näen isiklikult seda, kuidas inimesed, kes järsku hakkavad suuremaid summasid teenima, tahavad hakata elama hästi palju väljapoole. Uued autod, paremad elukohad, rohkem riideid, rohkem rõhku välisele maailmale, uued aksessuuarid jne. Jeff rõhutab, et säästmise ja targalt tegutsemisega saab rikkaks igaüks, üle oma võimete elades ei saavuta sa seda mitte kunagi.

Siinkohal läheb see täielikult minu teemasse. Ma ei ole vaene inimene aga ma ei pea end materiaalselt ka rikkaks. I'm doing okay, nagu öeldakse! Olen inimesena ka mentaliteediga, kus väärtustan säästmist, kogumist ja rahaga targalt ümber käimist. Mulle meeldivad raamatus esile toodud näited liitintressist, kuid ka "kaudsest liitintressist" (välja mõeldud termin - vist). Minu elukogemus on näidanud väga selgelt, kuidas igapäevaselt või siis raha mastaabis iga kuiselt teatud summade kõrvale panek teeb pikas peale suuri imesid. Niimoodi kogusime Austraalias elades ja töötades umbes 10 000€ ja samamoodi kogusime Lõuna-Euroopa reisi jaoks 7000-8000€. Tasa ja targu ning ajapikku, mitte miski ei juhtu siin ilmas kiirelt ja kohe, nüüd ja praegu.

Ehk enne kui hakkad end palgapäeval raha saades põhja kulutama, mõtle veidi endale ja vaata enda tulevikku. Pane kohe palgast mingi kindel summa kõrvale, olles samal ajal realistlik, et sa päris ebakvaliteetselt näiteks toituma ei peaks hakkama. Võib-olla ei koti sind nii väga tervislik eluviis, mind ja Cheli huvitab see väga ja enamik meie igakuistest kuludest just sinna valdkonda kukubki tegelikult. Seega mõtle, mis summaga sa hakkama saaksid ja pane mingi summa kõrvale ning luba endale, et mitte mingi hinna eest sa seda ei puuduta. Las kasvab vaikselt sul sahtlis, vähemasti seni kuni pole leidnud paremaid viise raha kasvatamiseks.


4. Igapäevased väikesed valikud

See on nii lahe ja samal ajal müstiline, et kui palju on esiteks inimene õige programmeeringu ja planeeritavuse juures võimeline 24h jooksul saavutama ja samas, kui erinevalt on inimesed võimelised neid 24h tundi ööpäevas veetma.

Kõik inimesed teevad igapäevaselt teatuid samu tegevusi. Tegevused, mida kõik kindlasti päeva jooksul teevad on söömine, magamine, rääkimine, kuulamine, mõtlemine, hingamine. Ühes ööpäevas on täpselt 24h, mis saavad täidetud vastavalt inimesele väga erinevas mahus ja väga erinevate tegemistega. Kõige paremini suutis autor välja tuua kui oluline on tähelepanu pöörata igapäevastele tegemistele. Sest väga paljud tegevused, mida igapäevaselt inimene teeb, ei paista eriti välja ning tunduvad olevat kohati mõtetud, tähtsusetud ja suurema mõjutuseta olevat. See on koht, kus me inimestena rängalt eksime!

Võib-olla parim näide on raamatu lugemisest. Kuna ma ise ka kirjanik olen ja suur raamatu huviline olen, siis see näide tõi ka mulle väga palju selgust juurde. Asi on lihtne ja me kõik teame seda, kuid ei näe just väga paljusid selle tõetera järgi elamas ja seni kuni inimesed mingi asja järgi ei ela, siis nad ei tea seda tegelikult. Teadmine tuleb vaid kogemusest ehk millegi tegemisest. Enne kui sa ei ole tegutsema hakanud ja puudub kogemus, siis informatsioon on sinu jaoks vaid miski, mida oled lugenud, näinud või kuulnud aga tegelik teadmine tuleb tegutsemisest.

Kui sa loeksid täna 10 lehekülge head raamatut, kas siis elu muutub? On väga suur tõenäosus, et pigem ei muutu. Ainus hetk, kui elu muutub on siis, kui loed midagi väga raputavat. Kuid üldiselt suuri muutuseid inimese elus ei näe pärast kümne lehekülje lugemist.

Teisalt, kui sa ei loe täna 10 lehekülge head raamatut, kas sinu elu variseb tänu sellele kokku? Vastus on tegelikult täpselt sama – kindlasti see kokku ei varise! Aga mis saab siis, kui loeksid raamatuid terve aasta? Mis saab siis, kui loeksid aastas 3650 lehekülge, mis võrdub umbes (10 raamatut), kas see tooks endaga kaasa muutuseid? Absoluutselt! 100%, pole küsimustki!

Sellele see raamat The Slight Edge kõige rohkem rõhubki. Need igapäevased väikesed valikud, nagu näiteks igapäevaselt 10lk raamatu lugemine, ei muuda täna ja nüüd, praegu ja kohe mitte midagi. Aga suures pildis, pikema ajavahemiku peale ära jaotatuna, muudab see inimese elu väga kõvasti. Selle sama raamatu näite võib vabalt ükskõik millesse teise elulisse konteksti panna, tulemused on täpselt samad. Täpselt niimoodi tekivad head ja ka halvad harjumused, mis sind täna veel ei hävita aga ajapikku hakkavad sinu elu kõvasti kontrollima, juhtima, kujundama, suunama ja mõjutama. Ole teadlik ning tee õige valik!


5. Sul peab olema plaan millega alustada aga plaan millega sa alustad, ei ole plaan, mis viib sind sinna, kuhu sa jõuda soovid!

Eesti keeles kõlab lause pikemalt ja keerulisemalt, kuid aru tuleb saada sellest, et tegutsemine on hädavajalik samm igas valdkonnas esineva edu juures. Sul peab olema plaan, kuidas peale hakata, kuid sa ei pea muretsema sellepärast, et sa ei tea, kuidas sa enda kõiki suuremaid unistusi täitma hakkad. Inimesed muutuvad ajas, plaanid muutuvad ajas ja tihtipeale teekond kujuneb lihtsamaks ning kergemaks. Sa ei pea teadma kogu protsessi, piisab vaid sellest, kui tead, mida on vaja teha selleks, et end liikuma saada. Sellest esialgu täiesti piisab! Ära stressa end üle. Samm korraga ja küll näed enda elu muutumas ja lahti rullumas.

See oli seekordne kokkuvõte või väikene arvustus äsja lõpetatud raamatust The Slight Edge. Soovitan seda omalt poolt kindlasti, sest see on minu jaoks olnud väga mõjuvõimas teos, mida soovin kindlasti teist korda läbi lugeda! Head teosed on need, mida loed mitmeid kordi ja igakord mõistad sõnumit hoopis teiselt tasandilt. Ajatud teosed on parimad teosed, sest need arenevad sinuga kaasa või siis vastupidi!

Aitäh, et lugesid ja head lugemist, kui otsustad oma elu muutma hakata läbi The Slight Edge tehnikate.