Raamatu arvustus: Peep Vain "Keset elu"

Materiaalses mõttes edukas olemine, kuid ilma seesmise arenguta ning vaimse aspekti tajumiseta ei ole võimalik pikas plaanis väga heasse kohta välja jõuda.
— Peep Vain
Vahetult pärast saate Ausad Mehed salvestamist

Vahetult pärast saate Ausad Mehed salvestamist

“Chris, soovin sulle täpseid taipamisi ja järjest kergemat läbi elu liikumist.” ilutseb minu isiklikus Peep Vainu “Keset elu” raamatu esimestel lehtedel. Head ja ka targad sõnad ning sisuliselt selle ühe lausega saaks tegelikult terve Peebu raamatu ka kokku võtta. Vaatamata sellele isiklikule pühendusele, püüan koondada enda mõtted ja kirjutada väikese arvustuse Peebu viimasest raamatust ning miks ma arvan, et see on kohustuslik kirjandus absoluutselt igale indiviidile.

Lihtne tekst, mida lugeda

See oli üle pika aja üks esimene eesti keelne raamat, mille ma ette võtsin. Kui palju kulus aega raamatu lugemisele? Umbkaudselt 3 päeva. Lugemise käigus oli hetki, kus paugutasin üle saja lehekülje korraga. Raamat “Keset elu” on väga lihtsasti ning arusaadavalt kirjutatud raamat, mis teeb selle lugemise üsna mugavaks ja ladusaks. Laused on üles ehitatud sedavõrd lihtsalt, et mul tekkis endale küsimus, kuidas saaksin enda uut, kolmandat raamatut sarnasel viisil kirjutada? Lisaks tekkis endal väike taipamine, et kui seda raamatut lugeda ette 5-10 aastastele lastele ning teha vajadusel pisut teatud kohtades lisa selgitustööd, siis see sõnum jõuaks neile kohale.

Lugu ei pea olema detailne

Peebu raamat “Keset elu” on jaotatud 15-sse suuremasse peatükki, kaasa arvatud eessõna ja sissejuhatus. Mis mulle selle raamatu juures väga meeldis oli asjaolu, et raamat on nende peaütkkide jooksul küll ennast tervikuks seov lugu, kuid peatükid justkui hüppavad koos autori enda mõtete ja väljendustega erinevate eluaastate vahel, jättes teatud tasandil mulje nagu eraldiseisvatest blogi postitustest. Väga paljud eneseabi ja eneseotsingut toetavad raamatud on kirja pandud aga üsna detailselt, seda tegin ka mina enda viimases ilmunud raamatus “Mõistmaks, kes ma olen”. See on ühteaegu hea ja teisalt halb, kui lugu, mida edasi kanda üritad, ei ole absoluutselt huvitav.

Nagu juba mainitud, siis Peebu raamatu muutis meeldivaks just see, et sellel ei olnud väga detailset “mida sõin, mida nägin, mida tegin, kes mida ütles” olustikku, mis oleks pannud lugejaid väga süviti autori maailma triivima. Peep oli leidnud viisi, kuidas erinevad situatsioonid ja tähtsamad tähelepanekud oma elust kindlasse raamistikku kirjutada.

Nii nagu raamatu täispikk nimigi “Keset elu - isiklikke ja lootusrikkaid tähelepanekuid elust keskea kandis”, oli ka täpselt raamatus kandev sisu - tähelepanekud elust keskea kandis. Välja toodud tähelepanekud olulistest hetkedest Peebu elust, andsid hea ja sisutiheda ülevaate, kuhu ning millistele arusaamadele üks keskea kandis olev edukas mees on jõudnud ning andis nii mõnegi mõtte sellele, kuhu mina ja veel teisedki inimesed oma eludes jõuda võivad. Seda kõike mitte ainult materiaalsel tasandil, vaid just sisemistel otsingutel, millised küsimused võivad hakata üles kerkima.

Lisaks heale lugemisele, jõudsin tänu sellele raamatule enda kolmanda, pooleli oleva raamatu suure murekoha lahenduseni. Tean nüüd täpselt, kuidas edasi kirjutada ja nüüd on see vaid kättevõtmise asi. Enne seda, vaevlesin ligi pool aastat justkui vägisi endast välja imetud teksti kirjutamisega, see lihtsalt ei toiminud.

Samastuda on paljuga

Ütlesin Peebule vahetult pärast raamatu läbi lugemist, Solarise keskuse Bliss kohvikus istudes, et tema raamat on elumuutev. Ja mitte selles suhtes elumuutev, et see oleks mingi eluteos. Loe seda ja sa saad rikkaks või loe seda ja sa leiad iseennast, kuigi selle viimase osas on Peep pikema aja vältel võimeline sind isegi ehk suunama.

Elumuutvaks pean ma seda just sellepärast, et kirjutatuga on äärmiselt lihtne samastuda. Ma ei hakka Peebu raamatu sisu siin ette kanda, sest ma tõesti soovin, et sa ise seda loeksid. Kuid, Peep keskendub enda tähelepanekutes nendel eluaspektidele, millega me kõik oleme aeg-ajalt silmitsi olnud. Küsimused nagu kuhu olen oma eluga jõudnud? Kui rahul ma päriselt olen? Mida ma vajan ja miks? Kuidas mõjutab mind mu minevik? Milliseid vigu olen teinud? Mis on saanud minu unistustest ja mis on veel ees?

Peep on tõepoolest suutnud tähelepanu pöörata sellistele teemadele, millega mitmed erinevad, erinevas vanuses kodanikud enda elu jooksul kokku puutuvad. Ta peatub väga huvitavate mõtetega teemadel nagu suhted, raha, äri, karjäär, sisemine ehk meie vaimne areng, unistused ja veel paljud teised olulised teemad.

Lõpetuseks

Kokkuvõtteks võib öelda, et Peep Vainu raamat näitab, et sa ei ole enda sisemiste deemonite ja mõtetega üksinda. Meil kõigil on need samad murekohad, mõnel suuremalt ja teisel jälle väiksemalt. Me kõik vananeme, see on täiesti okei ja teatud määral nii vananemise, kui ka mitme teise aspektiga leppimine toob meile suures pildis rahu ja kasu.

Kuigi raamat on mõeldud eelkõige ilmselt inimestele, kes keskeas ennast negatiivselt vaadata soovivad, siis usun mina ja kinnitan, et nii mõnigi noorem, ka 20-ndates olev inimene on võimeline selle kõigega suhestuma. Mind puudutas Peebu raamat väga ja kui sa Peep seda lugema peaksid praegu, siis suur aitäh sulle!

See raamat “Keset elu” annab lootust, et isegi siis, kui asjad tunduvad hapud, ei ole see veel kõik ning alati on võimalik leida positiivsem ja rahuldustpakkuvam lahendus, mis sulle selgust loob. See annab lootust, et sa ei ole ainus, kes endaga sellisel moel maadlema peab ning see on kuradi hea tunne. Raamat selgitab üht tõdemust, et elu võiks minna iga aastaga ühe kergemkas ja nii-öelda muredevaesemaks.

Peep Vain raamatu “Keset elu” leiad tõenäoliselt peaaegu igast Rahva Raamatu ja Apollo raamatukauplusest.

Peep käis ka meie podcastis Ausad Mehed, episoodi Peebuga saad kuulata siia vajutades!

Chris KalaComment