Tallinn Vegan Toidumess 2018 elamused ja mõtted!

Jou jälle!

Seekord kirjutan ja jagan oma mõtteid, muljeid ja emotsioone Tallinn Vegan Toidumess 2018 kohta. See toimus Kultuurikatlas, mis on Tallinna vanas elektrijaamas, Kalamaja asumis aadressil Põhja puiestee 27a tegutsev loome- ja kultuurikeskus. Kultuurikatel asub endises Tallinna Linna Elektri Keskjaama hoones, mis töötas aastatel 1913–1979. Tänase Kultuurikatla paekiviseintega hoone oli elektrijaama katlamaja, mis valmis 1934. aastal. Katlad on projekteeritud ja valmistatud Eestis ning mõeldud kohaliku põlevkivi kasutamiseks.

Taimetoidumess on Baltikumi esimene ja suurim veganmess, mille eesmärgiks on taimse toidu ning vegan elustiili tutvustamine. 2018. aasta Taimetoidumess on pühendatud mere ja mereloomade kaitsele. Messil osalevad eksponaadid, kes tutvustavad ja müüvad laias valikus taimetoitu ning muid vegantooteid.

Eesmärgid paigas!

Viimati käisin Taimetoidumessil mõned aastad tagasi koos elukaaslasega, sellel korral oli elukaaslane kodus meie väikese pooleteise kuuse tütrega ja ma võtsin selle reisi ette koos sõbranna Kirjutaja Getteriga. Kes Getteri ja tema tegemistega kursis veel ei ole, siis SIIT saad tema kohta lugeda rohkem.

Päikesetõus Türi-Tallinn rongiaknast.

Päikesetõus Türi-Tallinn rongiaknast.

Kuna ma elan kesk-Eestis, siis olin sunnitud enda Taimetoidumessi teekonda alustama juba 06:40 hommikul rongiga. Loomulikult oleks saanud ka hilisema rongi peale minna, kuid selle aasta eesmärk ei olnud messist lihtsalt osa võtta, vaid olla esimene, kes ustest sisse astub. Just nimelt, ESIMENE!!!

Nimelt, selgi aastal said varajased messikülalised toreda kingikoti. Nii esimesel päeval ehk 3. novembril, kui ka teisel päeval ehk 4. novembril, said külastajad messi kandekoti, mis oli täidetud hea-paremaga. Aga selle koti said vaid 100 ESIMEST KÜLASTAJAT. Ja mina tahtsin see aasta võita, ma tahtsin seda kotti saada väga!

Hilisemate rongidega tulles, ei oleks ma mitte kuidagi esimesena uksest sisse saanud astuda ja reaalsus oli see, et ma ei olnudki esimene. Vaid hoopis neljas järjekorras aga koti ma siiski sain.

Jõudsin kohale üsna varakult, umbes tund aega enne avamist ja tungiv soov oli peauste ees seistes piiluda korra ka B sissepääsu juurde, et näha palju seal külastajaid juba positsioneerimas oli. Peasissepääsu juures olid juba mõned enne mind platsis - tublid veganistid!

Tublid veganid peasissepääsu juures.

Tublid veganid peasissepääsu juures.

Ümber nurga ootas mind B sissepääsu juures tühjus ja minu suurimaks üllatuseks oli ka üks messil osaleva ettevõtte omanik seal väljas varajast päikest nautimas. Polnud teda näinud juba aasta, kuid embasime rõõmsalt ja ajasime veidi juttu, kuniks ta mind endaga tagauksest sisse kutsus. Juhhei, mõtlesin ma endamisi! Tasuta sissepääs, mis sest, et pilet maksis vaid 3€!

B sissepääs torni ehk katlakorstna all.

B sissepääs torni ehk katlakorstna all.

Ta juhatas mind enda müügilaua juurde. Panin enda jope talle sinna hoiule, vahetasin veel paar sõna ja otsustasin siis minna ja uurida, kas ma saan endale ja kodus olevale elukaaslasele need Taimetoidumessi sinised kotid koos üllatustega nihverdada. Esimeste ja ainsate silmajäävate siniste kottidega askeldavate organiseerijatega vesteldes selgus, et ega seda kotti päris niisama lihtsalt ei saa ning vaatamata tasuta sisse saamisest, tuleb mul ikkagi minna välja järjekorda seisma, kui seda kotti omale saada soovin.

Seda ma ka tegin, sest olime Getteriga eelnevalt kokku leppinud, et me läheme kindla peale neid kingikotte endale saama. Hiljem järjekorras märkasin, et need samad töötajad olid ka järjekorras kingikotte saamas - seega suured plussid ja kiidusõnad Taimetoidumessi korraldajatele ja ausatele meeskonnaliikmetele! Ausus ennekõike, Fair Trade eks!

Kuna jope oli juba majas sees, siis seisin koos teiste viielistega järjekorras umbes 40 minutit enne kui viimaks neljandana sisse sain. Vahepeal hakkas isegi külm pidevas varjus seismisest aga messi maskott vaal Nele kallistus tegi taas südame ja olemise soojaks. Imelikul kombel tõepoolest, kallistas ta just mind nendest kõikidest 50+ sabas seisvatest inimestest. Hmm, ei tea, kas seal sees oli naisterahvas või hoopis…meesterahvas? Vahet pole, kallistus kulus marjaks ära! Kas see sabas seismine tasus end siis lõpuks ära? Jah, absoluutselt aga sellest ja koti sisust natukese aja pärast.

Uudistamine alaku!

20181104_110823.jpg

Kott käes, nüüd võis mess alata! Tegelikult Getter oli veel puudu, ta jõudis kahjuks siiski pisut hiljem ja oma kotist ta seetõttu ilma ka jäi. Kott oli kohe alguses juba päris raske ning asju täis, kuid ma otsustasin kohe seal samas, et ma ei vaata sisse enne, kui olen kodus Elise ja lapse juures. Koos on ikka põnevam! Huvi vaadata oli suur, kuid kõige lihtsam meetod kotti mitte piilumiseks, oli kohe shoppama minna ja tooteid kotti laduma hakata.

Esimene laud, mille juures peatusime ning kelle tooteid maitsma hakkasime kuulus Frooshile, mis turundab ennast kui Põhjamaade nr. 1 smuutibränd. Nende tooteid igapäevaselt ei tarbi, kuid aeg-ajalt siiski poest klaaspudelis mõne hea smuuti endale võtan. Tooted on pisut kallid aga see-eest maitse on tõesti hea. Proovisime Getteriga kolme erinevat uusi ravimtaimedega smuutisegusid, millest lemmikumaks osutus meile mõlemile just Sidrunmelissi, kummeli ja ananassi smuuti! Suurepärane elamus, võtsin seda endale kohe ühe purgi koju kaasa.

Vasakpoolne, rohelises pakendis meie lemmik!

Vasakpoolne, rohelises pakendis meie lemmik!

Järgmisena jätsime vahele Mjuk laua, kelle toodeteks oli kombucha jook, mis on naturaalselt fermenteeritud orgaaniline probiootiline teejook. Seal oli lihtsalt liiga palju inimesi laua ümber, et löögile saada oli võimatu ja teiseks, mingil eelarvamuslikel põhjustel, ei ole mind kunagi kombucha joogi poole ka tõmmanud.

Üks laud edasi oli juba palju lihtsam jälle löögile saada. Marta Pagar ja Marta Kulinaaria pakkusid erinevaid hummuseid ning küpsetisi. Maitsesime erinevaid küpsiseid ning haarasin kaasa karbi kookosküpsiseid ja elukaaslasele gluteenivabad piparkoogid - ta lihtsalt armastab piparkooke, seega ei olnud mul kingitusega eriti võimalik mööda panna!

Martakese lauakene!

Martakese lauakene!

Maitsta saime ka Original Natty firma poolt pakutavaid erinevaid pähklivõisid. Kõik olid tegelikult väga head, eriti meeldis maapähklivõi chia seemnetega aga ütlen ausalt, hind oli veidi krõbe ning mul endal kodus mitu purki maapähklivõid olemas. Pähklivõid on tõesti head asjad, eriti mandli ja sarapuupähkli omad, mis on nii-öelda pisut erilisemad. Mäletan, et talvel Portugalis elades, ostsime endale mandlivõid 1kg kaupa, see oli fantastiline koos datliga. Epic maitseelamus.

Kohe maapähklivõid pakkuva laua kõrval oli IL MODICANO - Organic Chocolate pesa, kus pakuti erinevaid šokolaaditahvleid ja pähklikreeme, mis meenutasid Nutellat, kuid olid 100% tervislikumad ning paremad. Hind ei olnud kõige krõbedam, kuid miski minus polnud kindel, kas ma igatsen sellist kreemist Nutellalikku maitset ja seetõttu ma sealt endale midagi kaasa ei haaranud. Aga ülimaitsvad olid need küll!

Ülihead pähklikreemid

Ülihead pähklikreemid

Kuidagi moodi sattus järgmise asjana suhu mulle väike kogus idusid. Idusid vitsutame me kodus pidevalt, kas siis poest karbiga ostetud mungubade idusid või siis neid hoopis ise idandades. Mõtlesin, et näitan siis leti taga olevale naisele, et ma ka kõva idumees ning pistsin siis mingisuguse uue idusegu endale põske. Raisk, kus niitis! Jube vürtsikas ja terav ning mõru oli, et mul kadus kohe igasugune isu ja soov idudest edasi midagi kuulata ning tegin kiirelt minekut. Getter aga võttis paar pakki idusid endale siiski kaasa. Talle need meeldisid.

Idud, mis niitsid.

Idud, mis niitsid.

Ringi jalutades, maitsesime veel ettevõtte Kasekunsti kasesiirupit, mis meenutas korralikult kodus olemasolevat melassisiirupit, mis on küll suurepärane raua ja muude mineraalide allikas, kuid mille maitse on lausa öökima ajav. Kasesiirup oksele ei ajanud, kuid meenutas liiga palju ja tungivalt melassi, mistõttu ei äratanud see ka otsest huvi.

Vetikatest valmistatud pestot ja muid vetikatest valmistatud tooteid saime proovida. Väga ei kerinud, kuid mulle meeldis väga Numami pakendite sünge väljanägemine!

Numami vetikatest tooted.

Numami vetikatest tooted.

Suureks üllatuseks nägin ka Kätlini nimelist tütarlast, kellega olen enda Ausad Mehed podcastis teinud ka saate, mida saad kuulata siia klikates “Ausad Mehed - Külas Naisenergia, Matchmaking Kätlin #18” Ühtlasi, Kätlin on see, kes tegi minust viimase VEGAN Ajakirja numbrisse intervjuu, mida saate lugeda viimasest VEGAN ajakirjast. Tellimuse saate teha nende kodukal, klikka SIIA!

Novembri VEGAN ajakirja number ja intervjuu minuga!

Novembri VEGAN ajakirja number ja intervjuu minuga!

Kätlin oli seal abis ettevõttel nimega Armastusest Inspireerituna. Paar lauset niisama juttu lobisemise eesmärgiga ning oligi kõik! Ta suutis mulle mingid tooted pähe määrida. Nali, nende valik oli hea ja ma armusin esimesest maitsest tootesse nimega Banaanilaastud, mis sisuliselt olid õunamaitselised banaanid. Väga maitsev kraam!

20181104_125120.jpg

Pärast seda tegime väikese söögipausi ning siis jätkasime lettide kammimisega. Soetasin omale ka kaks pakki vegan juustu. Ma ei olnud suurem juustu armastaja ka siis, kui ma loomseid produkte tarbisin, kuid need vegan juustud olid tõesti head ja vahelduse mõttes ma need endaga kaasa siiski võtsin.

Tegemist oli Bedda World ettevõtte toodetega, mis on sojata, palmiõlita, gluteenivabad, loomsete koostisosadeta, maitsetugevdajateta ja kolesteriini- ja laktoosivabad.

Viimaks, jättes päris palju laudu suure huvipuudumise tõttu vahele, jõudsime kohaliku Eesti ettevõtteni, kes pakkusid nii alkohoolseid, kui ka mitte alkohoolseid Punch tooteid. Nad valmistavad Eesti esimesi džinni käsitöökokteile ja jääteesid. Kõik 100% öko ja vähese suhkruga. Maitse poolest täiesti okei, kuid vaimustusse ma siiski ei sattunud.

20181104_125947.jpg

Küll aga sattusin vaimustusse natukene järgmisest külastusest. Ettevõte Vöner-Viipale Original pakkus lahkelt sisuliselt vegan kebabi. Vegan kebab ehk taimne liha alternatiiv Vöner, mis koosneb peamiselt nisuvalgust. Nisuvalk ise viitab juba sellele, et selles tootes on korralikult proteiini, täpsemalt 32.1g valku 100g kohta. Ütleme nii, et ei ole veel näinud veganeid, kellel oleks valgupuudulikkus esinenud! Igivana müüt, aitab kah juba sellest jaburusest! Õgisin päris mitu portsu nende juures ja võtsin endale ühe 200g kangi koju kaasa ka.


Viimases messiruumis põrkasin kokku Kristjaniga, kes on VEGAN Ajakirja üks omanikest ja selle taga olevatest inimestest. Terve messi vältel olin mõelnud, et huvitav, kus nad enda pesaga asuvad. Väga lahe ja meeldiv oli jälle nende VEGAN ajakirja pere näha. Sealt võtsin kaasa hea tuju, head ideed ja hunnik vegan kleepse, mida endale vajadusel ja suurest igavusest otsa ette kleepida.

Viimasena, enne päriselt lahkumist, hüppasin ka Karu Talu Šokolaadi laua juurest läbi. Ylvat ja tema perekonda, kes selle kõige taga seisab, tunnen ma juba aastaid ning olen nende toodete suur fänn. Paar uut asja oli seal väljas ning need endale kaasa ka haarasin. Vaata seda pilti, kuidas saakski sealt mitte osta? Yumm!

Karu Talu Šokolaad

Karu Talu Šokolaad

Nii siis, selline oli minu väikene tuur Taimetoidumessil 2018 aastal. Kokkuvõtvalt siis, ostsin ma messilt endale Armastusesest Inspireerituna banaanilaastud, Karu Talu Šokolaadi šokolaadi, Bedda vegan juustu (kaasa sain ka nende poolt poekoti), Marta Pagarite küpsiseid ja piparkooke, Vöner vegan kebabi, Frooshi smuuti (mille unustasin pildile lisada) ja toidumessi väliselt Kaubamajast 2 pakki Super Fudgio koorekompvekke. Lisaks üks -15% soodustus Vöner kebabi poolt söögikohas, kus nende tooteid kasutatakse. Selgus, et Veg Machine Balti Jaamas on nende toodete kasutaja - imeline, sest Maarja teeb suurepäraseid toite.

20181104_161800.jpg

Ja nüüd siis see kõige põnevam osa?! Mis oli kingikoti sees? Sisu oli igal kotil veidi erinev, okei võib-olla mõne koti sisu kattus ka, aga nagu ma aru sain, siis on seal suvaliselt loosi käigus sattunud erinevad tooted. Mis ma sealt siis sain?

Kotis oli Renee Voltare Mahe Toor nisuorase pulber, 2 Alpro šokolaadi sojapiima pakki, pudel Park Tonic Mango-Chilli toonikut, biolagunevad koerakaka koristamiseks mõeldud väikesed prügikotid (põhjus nüüd endale koer ka võtta), 2 purki Frooshi smuutit, Sea Crunchy vetikate snäkid (olin skeptiline aga tegelikult päris maitsvad), Vigri Kohviku poolt rummipall ning lisaks veel 5€ väärtuseline kinkekaart, 1 Mahe Toor tumešokolaad piparmündiga, pakk Armastusest Inspireerituna banaanilaaste ja köögivilja puljong toidu maitsestamiseks ning kokkamiseks. Ning loomulikult sinise poekoti vaal Nelega! Aitäh! Ja seda kõike vaid 3€ eest, seega järgmine aasta mõtle ka sina esimesena kohal olemisest.

20181104_161622.jpg

Ning siia ka veel üks pilt, kus kõik tooted ehk kogu Tallinn Vegan Toidumess 2018 sinise koti sisu.

20181104_161350.jpg

Lõpetuseks, üritusega jäin väga rahule. Lisaks toitude ja erinevate toodete maitsmisele, olid seal ka mitmed erinevad filmid, mida inimestele näidati ning ka loengud, kus siis informeeriti inimesi, mis meie maailmaga mitmes erinevas valdkonnas toimub - eelkõige merede ja ookeanide teemalised loengud, sest selle aasta mess oma sõnumiga just keskenduski. Messi esimesel päeval pani väärika punkti paljukiidetud filmi "The End of Meat" Eesti esilinastus. Kohal oli ka filmi autor, kes tegi sissejuhatuse ja vastas vaatajate küsimustele.

Tubli töö ja aitäh kõikidele, kes sellise ürituse korraldamises kaasa lõid! Järgmisel aastal jälle ja juba veelgi suuremalt.