VITAMIINID, MINERAALID NING SUPERTOIDUD

"A healthy outside starts from the inside!"

"A healthy outside starts from the inside!"

Hola!!!

See tervitus on jäänud meile külge juba Hispaaniasse jõudmisest. Mõnus, sõbraliku ja positiivse vibe-ga tervitus. Proovi järgi! PS! See võib olla nakkav.

Tead, ma ei tea, mis toimub aga viimastel päevadel on peale tulnud mingi suurem tung kirjutada. Kuigi minu hetkel olev palgatöö nõuab esmaspäevast reedeni, üheksast viieni kirjutamist ning lisaks samal ajal on energiat ja jaksu kirjutada ka enda uut, KOLMANDAT raamatut, mille sooviks 2018 aasta raames siiski välja anda. Ja nüüd siis lisaks kohustuslikule kirjutamisele ja vabatahtlikule kirjutamisele, olen jõudnud intuitiivse kirjutamiseni - soov jagada väärtust! Ja ma tõesti usun, et sa siit ka leiad midagi.

Olen surfanud nüüdseks juba mõnda aega mööda seda toitumise ja tervise laineharja. Informatsiooni muudkui koguneb ja ilmselgelt on siin ka kuskil peidus mingisugune tõsisem alateadlik huvi toitumise ja toiteväärtuste vastu!

OOTA, STOPPPP CHRIS!!

michael-mroczek-199379-unsplash.jpg

KES OLED SINA, ET TULED ÕPETAMA, KUIDAS TOITUDA JA MIDA SÜÜA? Hea küsimus! Tore, et sa kaasa mõtled, sest niimoodi ausalt omavahel suheldes, saame kindlasti palju paremini läbi. Vaata, maailma teeb huvitavaks mitu asjaolu, aga üks olulisemaid fakte on see, et kõik inimesed, kaasa arvatud mina ja sina, oleme saanud päris palju elukogemusi. Elukogemustega kaasnevad ka teadmised, mis omakorda muutuvad lõpuks pakutavaks väärtuseks.

Rääkisin eile õhtul enda hea sõbra Martin Pukspuuga ning ta ütles midagi, millega olen kursis ja mille järgi elan ise samuti, kuid ta sõnastus oli sedavõrd hea, et pidin pärast kõne lõppemist selle mõtte paaniliselt telefoni märkmetesse üles toksima. See on üks hea nipp, kuidas elus rohkem õppida - tee märkmeid ja tee neid PALJU!

Martin ütles, (natukene korrigeerisin tema sõnastust)

"Tema jaoks on oluline keskenduda ja tegeleda isikliku enesearenguga ja arendada end vastavas valdkonnas, mis reaalselt huvi pakub ja südame põksuma paneb. Kui oled saavutanud õpilase teekonnal uue taseme ning on toimunud mingil tasandil väike enesearengu hüpe paremuse ning iseenda uutmoodi mõistmise suunas, hakkab tooma sulle elu, Universum või saatus (nimeta kuidas tahad), uusi inimesi ja tutvusi, kellega neid teadmisi ja õpitut jagada. Isikliku enesearenguga kaasneb võimalus pakkuda rohkem väärtust teistele, sest sa õpid ja täiendad end pidevalt, mistõttu sul on rohkem väärtust, mida teistele pakkuda!

Näitena: Martin Pukspuu tegutseb personaaltreenerina, järelikult tema saab rohkem kliente oma ellu, et jagada teadmisi ehk pakkuda inimestele väärtust. Mina näiteks tegutsen enamjaolt kirjanikuna, mis tähendab, et minuni jõuab ajapikku rohkem lugejaid, kellele ma saan läbi raamatute pakkuda väärtust. Ja elukaaslasel Chelil, kui ta on ise äsja end harinud ja õppinud uusi teadmisi aianduse kohta, siis leiab ta endale uued kliendid, kellega koos neid uusi teadmisi reaalselt elus ka rakendada. Aus värk, kas nõustud?

Martin Pukspuu kohta saad lugeda ja uurida rohkem siit!
Martini instagramiga tee tutvust siin!
Martini facebook siin!

Martin omas elemendis! #handstandmasterlevel500

Martin omas elemendis! #handstandmasterlevel500

Aga läheks äkki asja juurde ka? Olen ajanud siin teemavälist juttu aga point on tegelikult ju hoopis tervises! Selle käesoleva blogi postituse eesmärk on anda lihtsalt informatsiooni ja loodetavasti väärtuslikku informatsiooni selle kohta, milliseid toidulisandeid mina ja Chel igapäevaselt tarbime ja miks. Samuti püüan anda endast kõik, et teha selgeks ka selle, miks kõik inimesed võiksid nende peale mõelda.

Nii nagu kirega tegelemine annab uusi teadmisi ja võimalust rohkem väärtust inimestele pakkuda, siis seda sama üritangi mina selle postitusega teha. Paljud kardavad toitumist ja toitumisega seonduvaid teemasid, kuid sellel ei ole vajadust. See on järk-järguline areng nii nagu iga teine asi meie eludes. Ka meie alustasime kuskilt ja oleme jõudnud siia, kuhu oleme! Samm-sammu haaval sõbrad.

PS!!! Kui kuskil tekstis tundub olevat faktiline viga, andke sõbralikult teada, ärge kohe kirvega näkku lööge! Ma ka alles liigun ja see on info milleni olen täna jõudnud!

Toitumine on oluline ja sellest hakkab enamik inimesi viimaks aru saama. Kahjuks arvavad paljud veel ekslikult, et me saame toidust kõik vajalikud ained kätte. Paraku on see väga vale arusaam, sest meie toidud on tänase päeva seisuga väga toitainevaesed. Sisuliselt sööme enamik ajast surnud toitu, mis tähendab, et vajalikd ning olulised vitamiinid ja mineraalid jäävad toidust tegelikult saamata. Nendel samadel vitamiinidel ja mineraalidel on aga äärmiselt oluline roll meie üleüldise tervise juures.

Mulle meeldis, kuidas kirjutas autor Jüri Lina oma raamatus "Varjatud tervisevalem". Soovitan muideks seda raamatut väga lugeda, eriti siis, kui soovid tervislikkuse rusikaga ja selle maailma tegeliku tõega näkku saada!

"Inimene kujuneb selle järgi, mida ta sööb ja kuidas mõtleb. Paraku enamik inimesi ei mõtle eriti palju. Seevastu kõik söövad."

Tänapäeva põllumajandus, toiduainetööstus ja uuemad toitumisharjumused teevad inimese haigeks. Oluline on veenduda, et muld, vesi ja õhk oleksid võimalikult puhtad. Põllumehed näiteks võiksid väetisena eelistada kivijahu, mis tegelikkuses aitab suurendada mulla mineraalisisaldust.

Aga olgu, räägime siis sellest, mida mina ja minu elukaaslane Chel igapäevaselt tarbime. Kõike me igapäevaselt ilmselgelt ei söö, kuid sa said minu mõttest aru küll! Lahterdan need kõik kahte eri gruppi: TOIDUD ehk SUPERFOODS ja VITAMIINID ehk TOIDULISANDID.

brenda-godinez-228181-unsplash.jpg

Superfood ehk supertoidud, mida tarbime lisaks igapäevasele tavatoidule:

1. Kõrvitsaseemned

chuttersnap-412993-unsplash.jpg

Kõrvitsaseemned võivad oma olemuselt tunduda väikesed, kuid nad sisaldavad väga suurel hulgal toitaineid. Piisab väikesest kogusest, et saada kätte vajalik kogus tervislikke rasvaineid, magneesiumit ja tsinki. Ühe portsjoni ( umbes 28g) kohta on kõrvitsaseemnetes 151kcal, mis tulevad peamiselt rasvast ja valgust. Kõrvitsaseemned sisaldavad: 1.7g kiudaineid, 5g süsivesikuid, 7g valku (100g kohta umbes 25g), 13g rasva (millest umbes 6g on Omega-6 rasvhapped), K vitamiini, magneesiumit, mangaani, fosforit, rauda, tsinki ja vaske.

Kõrvitsaseemned sisaldavad ka antioksüdante. aitavad vähendada teatud vähitüüpe. Magneesiumi sisaldus on sedavõrd kõrge, et kõrvitsaseemneid peetakse üheks peamiseks magneesiumi allikaks. Ja infoks kõigile neile meestele, kellele meeldib olla tihti seksuaalvahekorras ning sugutung on kontrollimatu, siis kõrvitsaseemned aitavad parandada ja tõsta sperma kvaliteeti.

KUS MINA NEID KASUTAN: Peamiselt smuutides, sest tihtipeale on smuutid "valguvaesemad" ning kõrvitsaseemned aitavad valgusisaldust oluliselt tõsta. Samas ei keela keegi sul neid lihtsalt niisama näksida.

2. Seesamiseemned

sesameseeds.jpg

Seesamiseemned on tähelepanuväärsed oma kõrge kaltsiumi- ja magneesiumisisalduse poolest. Seesamit nimetati juba 3600 aastat tagasi Vana-Egiptuses ravimiks ning iidses Babüloonia sõid naised mee ja seesamiseemnete segu selleks, et pikendada oma noorust ja ilu. Need sisaldavad lisaks väärtuslikule seesamiõlile ka E-vitamiini, B-grupi vitamiine, letsitiini, rikkalikult taimseid valke (20-40%) ja kiudaineid, magneesiumi, vaske, rauda ning oleiinhapet (omega-9), millel on antioksüdantsed ja põletikuvastased omadused.

Erakordne on ka seesamiseemnete kaltsiumisisaldus - 1 spl seesamiseemneid annab 87.8 mg kaltsiumit. Võrreldes seesamiseemne ja piima kaltsiumisisaldust, siis näiteks 1 tass seesamiseemneid sisaldub 1404mg kaltsiumit. Tass täispiima näiteks ainult 291mg. Siinkohal tuletan meelde, et piim ei tee meie luid tugevaks. Aitab selle jama uskumisest inimesed! Piim on mõeldud siiski vasikatele nii nagu meile on mõeldud esimeste eluaastate jooksul oma ema rinnapiim. That's all ja end of story. 

KUS MINA NEID KASUTAN: Meie kasutame Cheliga seesamiseemneid enamjaolt isetehtud granolas, müslis.

3. Mooniseemned

5970a5551a00003400dbfbb3.jpeg

Nagu juba nimi ka ütleb, siis neid samu seemneid, saab moonist endast. Kõige tähtsam kasutegur mooniseemnete juures on võime ära hoida südamehaigusi, sest see sisaldab Omega-6 rasvhapet, mis on oluline südame töö jaoks. Mooniseemned sisaldavad veel foolhapet, kaltsiumi, E-vitamiini ja veel väga palju teisi vitamiine erinevates kogustes.

Mooniseemned sisaldavad 100g kohta umbes 440kcal, 18g valku, 42g rasva (millest 83% on küllastumata rasvhapped), 28g süsivesikuid, 23g kiudaineid.

KUS MINA NEID KASUTAN: Mooniseemneid kasutame väga harva, kuid peamiselt puistan kas hommikupudrule, küpsetistele või smuutisse.

4. Chia seemned

chia-seeds-are-rich-in-nutrients-and-fiber.jpg

Chia seemnetest on nüüd küll ma arvan tänaseks päevaks kõik juba kuulnud. Need on lihtsalt täiesti ulmeliselt head seemned, tuntud ka kui supertoiduna, mida enda toidulauale lisandina tuua.

Chia seemneid tuntakse ka kui planeedi üht tervislikumat toiduainet. Väga toitaine rikkad seemned, omades suurt positiivset mõju meie ajule ja kehale. Chia seemned olid väga olulise tähtsusega ka iidsetele Asteekidele ja Maiadele. Chia muideks tähendab iidses Maiade keeles jõudu. Ühe portsjoni (28g) kohta sisaldavad chia seemned: 11g kiudaineid, 4g valku, 9g rasva (millest 5 on Omega-3 rashapped), kaltsiumit, mangaani, samuti sisaldavad need B1, B2 ja B3 vitamiine.

Chia seemned on madala süsivesikusisaldusega toitaine. Kuna suurem osa chia seemnetest moodustavad kiudained, suudavad seemned imeda endasse 10-12 korda enda kaalust rohkem vett. Aitab täita kõhtu ning on efektiivne vahend kalorite piiramiseks, kui sinu eesmärgiks peaks olema kaalu langetada. Umbes 40% chia seemnest moodustavad kiudained, teeb see sellest seemnest maailma parima kiudaine allika.

KUS MINA SEDA KASUTAN: Kõikjal - topin kahe käega suhu! Tegelikult kasutan seda samuti smuutides, teine variant on süüa neid näiteks taimse piima või jogurtiga. Vedelikega kokku puutudes, hakkavad chia seemned paisuma ning üsna lühikese ajaga tekib pudingu või tarretise laadne konsistents, mida on väga hea näiteks marjadega süüa. Maitsev kraam!

5. Kanepiseemned

Hemp-Seeds-Hulled-in-wood-scoop.jpg

Kuigi kanepiseemned on pärit samast taimeliigist nagu marihuaana, ei sisalda need seemned oluliselt suurt kogust THC ainet, mis võiks käivitada kõrvalmõjud, mida tekitab aga kanepi suitsetamine - mis ilmselgelt ühtlasi on ka ebatervislik ja suures pildis nii füüsilisel, kui ka vaimsel tasandil ohtlik tegevus. 

Kanepiseemnete puhul on enamjaolt tegu märkimisväärse valgu allikaga, sisaldades kogu enda kalorisisaldusest veidi üle 25% valku. Näiteks üks portsjon kanepiseemneid sisaldab: 161kcal, 3.3g süsivesikuid, 9.2g valku, 12.3g rasva, 2g kuidaineid ja samuti vitamiine nagu mangaan, E-vitamiin, fosforit, magneesiumit ja tsinki. Kanepiseemned sisaldavad kõiki asendamatuid amiinohappeid, mida keha ise toota ei suuda.

KUS MINA NEID KASUTAN: Tavaliselt pudistan kanepiseemneid enda hommikupudrule või valmis blenderdatud smuuti peale. Samuti reisil olles kui hommikusöögiks olid suured puuviljakausid, siis raputasin tükeldatud värskete puuviljade peale kanepiseemneid.

6. Linaseemned

flaxseed.jpg

Kuigi nende värvus võib-olla ei ole nii erutav, siis mingil põhjusel meeldib mulle neid süüa. Tarbin neid peaaegu igapäevaselt. Ladina keeles oma nime saanud Linus Usitatissimum, mis tõlkes tähendab "kõige kasulikumat". Linaseemned on väga heaks toitaine allikaks, need sisaldavad suurel hulgal Omega-3 rasvhappeid. Ühes teelusikatäies on 1597mg Omega-3 rasvhappeid.

Linaseemned aitavad vähendada ka kolesteroolitaset. Küll aga on soovituslik süüa neid juba jahvatatud kujul, sest niimoodi suurendame selle omastamist. Linaseemne kest on muidu sisuliselt seedimatu meie maole, seega - jahvata kui võimalik. Võimsamad blenderid teevad ka väga head tööd nende purustamisel aga parem oleks kasutada kohvijahvatit näiteks. Lisaks on linaseemned levinud suuresti veganite seas just muna asendajana. Muna asendajana just selle siduvustoime poolest. Üks supilusikas jahvatatud linaseemneid + 3 supilusikat vett = 1 munaga!

KUS MINA NEID KASUTAN: Nagu eelnevalt mainitud sai, siis kasutan linaseemneid iga hommik kui smuutit valmistan. Lisan tavaliselt 1 supilusikatäie smuutile ja see tagab mulle vajalike rasvhapete allika. Rõhutan, et toidust saame loomulikult ka kõik vajalikud ained aga neid kõiki lisandeid tarbime lihtsalt igaks juhuks. Pluss paljud juba eelpool mainitud asjad maitsevad ka meile. Toidulisand ei pea olema klassikalise mõiste kombel ebameeldiv või maitsetu kogemus! Samuti olen kasutanud linaseemneid "muna" saamiseks, kui oleme soovinud midagi maitsvat ahjus küpsetada.

7. Parapähkel

Benefits-of-Brazil-Nuts.jpg

Pähklid ei ole just oluliselt midagi nii erilist, mida peaks otseselt mainima või mille olulisusele peaks rõhuma. Kõik me sööme aeg-ajalt erinevaid pähkleid. Lemmikud meil on india pähklid, pistaatia pähklid, mandlid ja metsapähklid. Parapähkli või tuntud ka kui brasiilia pähklit tuntakse väga suure seleeni allikana. Üks kuni kaks pähklit päevas annab inimesele terve seleeni vajaduse. Isegi interneti app cronometer.com näitas pärast 1-2 parapähkli sissevõtmist, mitmesaja protsendilist "üledoosi" päevasest kogusest.

KUS MINA SEDA KASUTAN: Söön 1-2 parapähklit päevas. See on mahlakas, natukene "heas mõttes" rasvane pähkel, millel on omapärane maitse.

8. Kinoa

kinoa-nedir.jpg

Minu meelest on kinoa väga kergesti seeditav toit. Kinoaseemned on äärmiselt valgurikkad ja sisaldavad mitmeid olulisi aminohappeid. Kinoa ise on maailma üks tuntumaid tervisetoite ja supertoite. Kinoas on väga kõrge kiudaine, B-vitamiini, raua, kaaliumi, kaltsiumi, fosfori, E-vitamiiini sisaldusega supertoit. Samuti on kinoa gluteenivaba, mistõttu sobib ideaalselt neile, kellel on probleeme gluteeni talumatusega.

KUS MINA SEDA KASUTAN: Mina söön seda alternatiivina riisile, tatrale, pastale. Keedan potis, või hautan ja söön süsivesiku allikana, kuigi on kinoa loomult kõrge ka valgusisalduse poolest. Reisil olles näiteks panin keedetud kinoad ka wrapi vahele.

9. Maca pulber

Maca-powder-with-small-wood-scoop.jpg
Bootsyourself 1-st Superfood Maca & Cacao Protein

Bootsyourself 1-st Superfood Maca & Cacao Protein

Esimene kokkupuude maca pulbriga oli päris inetu. Ma ausalt arvasin, et ma hakkan oksele. Hiljem selgus, et minu viis macat, seda võõrast supertoitu esmakordselt enda organismile tutvustada, ei olnud kindlasti kõige õigeim viis (supilusikaga seda endale suhu panna ja veega alla loksutada). Aastaid hiljem ehk siis tänase päeva seisuga, olen saanud macaga väga heaks sõbraks ning ma naudin selle maitset. Viimane parim maca toode, mida peangi endale juurde tellima on Boostyourself Maca & Cacao proteiinisegu.

Maca juurt või selle tänapäevast macajuure pulbrit on kasutatud aastatuhandeid Andide põliselanike poolt toidu ja ravimina ning maca on siiani üks maailma kõige võimsamad supertoite. Maca on kõige kõrgemal kasvav söödav taim maakeral. Maca oma olemuselt on Peruu redis.

Macal on positiivne mõju meie ajutegevusele - (mälu, meeleolu ja kognitiivsed võimed) ja närvisüsteemile. Maca annab palju energiat, mis võib tuleneda tema võimest tõsta kasvuhormooni taset. Tõstab efektiivselt libiidot ja viljakust nii naistel kui meestel. Rasedate ja imetavate naiste puhul võib aidata suurendada rinnapiima kogust. Parandab sportlikku võimekust ja vastupidavust. Maca pulber on eriliselt rikas asendamatute rasvhapete sisalduse poolest, sisaldab oleiin-ja linoleenhapet (oomega 9 ja oomega 3) ja sisaldab märkimisväärselt 18-t aminohapet, millest 7 on asendamatud aminohapped.

KUS MINA SEDA KASUTAN: Maca pulber tuleb peamiselt käiku samuti smuutides või väikestes kogustes hommikupudru peal. Maitse on iseenesest üpris võõras, eriti kui pole sellega harjunud. Kuid nüüd, kus olen sellega harjunud, tahaksin meelitada teid seda sööma, öeldes välja, et maca on soolase karamelli maitsega.

10. Baobab ja kaneel

shreekar-p-357897-unsplash.jpg

Baobab on meie jaoks ka uus asi "menüüs", kuid katsetust ootame me Cheliga mõlemad. Baobabi puu ehk ahvileivapuu viljade pulber on eriti rikkalik kiudainete poolest. Baobab sisaldab:
- 6x enam C-vitamiini kui apelsinis (300 mg/100 g)
- 5x enam kiudaineid kui kaerahelvestes (50 g/100 g)
- 7x rohkem kaltsiumit kui brokkolis (350 mg/100 g)
- 6x enam kaaliumi kui banaanis (3000 mg/100 g)

Kaneeli kasutab Chel peamiselt pudrus, mina isiklikult ei ole kaneeli suurem sõber, kuigi kaneelisaiale "ei" ei ütle.

11. Kibuvitsamarja pulber

thumb6_rosehip-flour.jpg

Meie menüüs üsnagi uus kasutusele võetud supertoit, kuid hädavajalik C-vitamiini allikas. C-vitamiiniga on üldse tegelikult selline paras nali, millest keegi ei räägi. Üldse kogu see ravimitööstus ja klassikaline kontrollitud meditsiinisüsteem valetab inimestele nii palju. Öeldakse, et päevane norm C-vitamiini on 90mg päevas. Samal ajal aga on tõestatud, et esimene kaitseefekt ilmneb alles 500mg doosi manustamisel. Organisatsioon kellelt informatsioon 90mg kohta pärineb, on FDA, USA Toiduamet, mida juhivad ja kontrollivad tähtsad vabamüürlasloožid. Rumalusega siin tegu olla ei saa, sest need samad inimesed on soovitanud laboreis loomadele anda 55mg kehakilogrammi kohta. Päris absurdne. Tegelikult ei ole, kui sa oled võimeline enda suletud silmi avama ning seda maailma natukene mõistma. Kõik ei ole nii must-valge nagu meile õpetatud on aga paraku enamik inimesi ei suuda tõde aktsepteerida!

Enamik loomad on võimelised C-vitamiini enda kehas ise sünteesima, olles suutelised seda tootma umbes 70mg keha kilogrammi kohta. Muljetavaldav aga kahjuks inimesed ning näiteks ahvid ei ole võimelised seda ise sünteesima, mistõttu on oluline, et me seda sisse sööksime ja julgelt. Sellepärast tundbki ametlik soovitus, et inimesed peaksid saama vaid 90mg päevas eriti kahtlane, justkui oleks meie kehakaal vaid paar kilogrammi.

Paljud inimesed kes soovivad vabaneda haigustest ja külmetustest, võtavad päevas isegi kuni 20 000mg C-vitamiini sisse. Minu isiklik kogemus näitas, kuidas tegelikult C-vitamiin on äärmiselt oluline aine meie kehale. Umbes aasta tagasi tõmbles mul vasak silm reaalselt vist kuu aega järjest. Ei aidanud mind sellel korral ka magneesiumiõli määrimine. Otsustasin tarbida suurel hulgal C-vitamiini. Kasutasin siis tablette, millest ühe tableti sisaldus oli 1000rü. Võtsin kaks päeva järjest umbes 3-4 tabletti ja silma tõmblemine lõppes päeva pealt.

KUS MINA SEDA KASUTAN: Hommikusmuutides, 1-2 supilusikat smuutisse.

12. Acai marja pulber

xl_12896_acai-finedininglovers-tp.jpg

Acai marjad on Brasiilias tuntud supertoit. Mari (tegelikult ei ole tegemist päriselt marjalisega) ise on tuntud Amazoni piirkonnale, kus seda puuvilja peetakse igapäevatoiduks. Meie hakkasime tarbima seda peamiselt meeletu antioksüdantide koguse pärast. Reisil olles, Barcelonat külastades, avanes meil võimalus ühes kohvikus ka Acai marja kaussi proovida (inglise keeles "Acai Bowl"). Pulber on tumelilla ja meenutab minu meelest mitte ainult värvuse, vaid ka maitse poolest veidi Eesti metsmustikaid.

Acai berry bowl, some green smoothie and spiced almond milk

Acai berry bowl, some green smoothie and spiced almond milk

KUS MINA SEDA KASUTAN: Taaskord on vastuseks jälle smuuti, sellepärast et smuutisse on väga lihtne erinevaid vajalikke vitamiine ja supertoite sisse sokutada.

12. Boostyourself smuutisegud

Boostyourself on Eesti ettevõte, mis tuleb oma vapustava meeskonnaga Saaremaalt ning toodab imemaitsvaid erinevatest supertoitudest koosnevaid smuutidele mõeldud smuutisegusid. Boostyourselfi erinevad smuutisegud sisaldavad: kanepiproteiinipulber, metsmustikapulber, arooniapulber, astelpajupulber, goij marja pulber, baobabi pulber, maca pulber, camu camu pulber, guaraanapulber, nisuorasepulber, lehtkapsapulber, herneproteiinipulber ja maringapulber ning veel väga palju teisi häid ning toitainerikkaid allikaid.

Boostyourself toodetega saad tutvuda siin!

KUS MA SEDA KASUTAN: Loomulikult smuutides, sest tooted ongi ette nähtud smuutides kasutamiseks.

Vitamiinid, mida tarbime lisaks toidule:

20180307_171227.jpg

1. Tsink

Üldiselt soovitatakse tsinki võtta eraldi nendel, kes on soola oma menüüst välja visanud. Me küll suhkrust oleme loobunud, vähemasti ise ei kasuta suhkrut juba aastaid mitte kuskil, kuid soola endiselt veel veidi tarbime. Üldiselt on tsingi parimad allikad taimeosad, millest saab alguse uus elu: tera- ja kaunviljad, pähklid ning seemned.

Tsink osaleb paljudes eluolulistes protsessides, sealhulgas enam kui saja ensüümi aktiveerimisel, rakkude kasvamises ning haavade paranemises, vereloomes, organismi kasvus ja arengus, valkude, sperma ja DNA sünteesis, immunsüsteemi töös, maitsmis- ning haistmismeele normaalse toimimise tagamisel ja teiste mikrotoitainete ainevahetuses. Tsingi puudusel halveneb kõigi nende ning ka paljude teiste oluliste funktsioonide töö. Kuna kehal puudub spetsiaalne tsingi säilitussüsteem, on stabiilse taseme hoidmiseks vajalik tagada piisav tsingi saamine igapäevase toiduga.

KUI PALJU JA TIHTI SEDA TARBIME: Mitte väga tihti, nädalas paar korda ja sellest täiesti piisab, kuna ka toidust saame seda päris palju siiski kätte. Koguseks oleme jätnud 15mg tsinki korraga, mis teeb 10 väikest tilka ühe vee klaasiga segatuna.

20180307_171239.jpg

2. D3 vitamiin

D-vitamiin toetab tervete luude ja hammaste arengut. D-vitamiin on oluline absoluutselt kõikidele erinevates eluetappides olevatele inimestele. Rasedatele, mitte rasedatele, veganitele ja ka mitte veganitele. Vajalik toidulisand, kui elad riigis, kus ei ole väga palju päikesevalgust pidevalt aastaringselt saada. Eesti on siinkohal hea näide riigist, kus ei ole väga palju just D-vitamiini, mida endasse ammutada.

D-vitamiin on luude tervise seisukohast sama oluline kui kaltsium. D-vitamiin aitab kaltsiumil ja fosforil imenduda, osaleb immuunsüsteemi töös, südamelihase talituses, närvikoe toimimises ning aitab verel normaalselt hüübida. D-vitamiin on nii toidust saadav toitaine kui ka hormoon, mida inimkeha on võimeline päikesekiirguse toimel sünteesima.

Näiteks grippi jäädakse tavaliselt siis, kui D-vitamiini kehas napib. Enamik põhjamaalasi kannatab raske D-vitamiini vaeguse käes. On tehtud mitmeid uuringuid, et tavameditsiinis soovitatud kogused nagu 1000-2000rü (rahvusühikut) on tegelikult täiesti naeruväärsed kogused. On soovitatud mitmete teadlaste ja biokeemiaprofessorite poolt ligikaudu 4000rü tarbida päevas.

Lihtsaimaks mooduseks piisavalt D-vitamiini saada, on loomulikult mõõdukas päevitamine. Kui aga võtta arvesse, et D-vitamiini süntees päikesekiirguse toimel leiab aset ainult teatavatel tingimustel ja Eestis on see efektiivselt võimalik peamiselt vaid suvekuudel. Toiduainete rikastamisel ja toidulisandites kasutatakse kahte D-vitamiini vormi: kolekaltsiferooli ehk D3-vitamiini ning ergokaltsiferooli ehk D2-vitamiini. D3-vitamiin, mis keemiliselt koostiselt vastab üks ühele päikesekiirguse toimel kehas päikesekiirguse toimel toodetavale D3-vitamiinile, on reeglina pärit loomsetest allikatest – seda saadakse kas lambavillast või kalaõlist. D2-vitamiini saadakse tavaliselt pärmist pärineva ergosterooli töötlemisel ultraviolettkiirgusega, mis on näiteks veganitele sobiv, samas D3 reeglina mitte, kuigi osa tootjaid on hakanud valmistama ka veganitele sobivat D3-vitamiini samblikest.

Ka meie oleme tellinud endale veganitele sobiva D3 vitamiini, mis on spray kujul.

KUI PALJU JA TIHTI SEDA KASUTAME: Päevas korra pihustame endale suhu. Maitselt oleme tellinud proovimiseks vanilje maitsega, mis iseenesest on päris meeldiva maitsega. Kuigi viimane vereanalüüs näitas, et meie D-vitamiinivarud olid üpris täis, mis on ka loogiline, sest alles olime kuuma päikese all Hispaanias ja Portugalis, siis sellegi poolest tarbime elukaaslasega mõlemad D3-vitamiini igapäevaselt.

20180307_171258.jpg

3. B12

Veganitel, kes tarbivad piisavas koguses rikastatud toiduaineid või B12 toidulisandeid, on oluliselt väiksem tõenäosus B12 defitsiidi tekkeks kui ühel tüüpilisel lihasööjal. Just seetõttu soovitatakse B12 tarbida toidulisandina kõikidel inimestel - absoluutselt kõikidel!

B12 vitamiini seostatakse kõige rohkem loomsete produktidega. Ning on teada, et taimed sisaldavad B12 vitamiini väga väikses koguses. Fakt on aga see, et loomad ise ei ole võimelised tootma enda kehas B12 vitamiini. Loomad saavad B12 vitamiini tänu bakterile, kes nende seedetraktis elab. Loom saab tavaliselt selle B12 bakteri toitainerikkast mullast ehk süües ehtsat rohelist loodusest. Seega igasugune B12 vitamiini olemasolu loomses produktis on just selle sama bakteri "nakkuse" tõttu.

Eestis on aga hakatud levitama B12 vitamiini kohta desinformatsiooni. Väidetavalt leidub B12 vitamiini ainult loomsetes toitudes, mistõttu olevat taimetoitlased verevaesed. Ilmselgelt ei mina, ega ka Chel ei ole verevaesed. Tehtud testid näitasid seda meile - see on kõik üks suur ja mõtetu mull.

Vetikad näiteks sisaldavad kõige rohkem B12 vitamiini, sealhulgas neist tuntuim ja levinuim ehk spirulina. Spirulina sisaldab rohkem B12 vitamiini kui milline tahes loomne toiduaine, lisaks hävib 30% vitamiinist loomse toidu kuumutamisel. B12 nappus ohustab üha rohkem inimesi, tekitades näiteks Parkinsoni tõbe. B12 puhul on tegu siiski närvidele mõeldud toiduga.

KUI PALJU JA TIHTI SEDA KASUTAME: Meie Cheliga võtame nädalas paar korda 1 tableti, kuid ainult selle sisu. Tõmbame kapsli lahti ja valame pulbrikujul oleva B12 endale keele alla ning hoiame seal, kuni see lahustub. B12 imendub keele all kõige paremini, läheb otse verre.

20180307_171323.jpg

4. Melassisiirup

Melassisiirupit hakkasime Cheliga otsima ühel lihtsal põhjusel. Rauasisaldus oli veidi madalam kui seda oleksime soovinud. Kune me kumbki verist liha ei tarbi (mis muideks, pole ainus raua allikas nagu paljud arvama kipuvad), siis me mõtlesime sellele, kuidas saada taaskord jälle igas juhuks rohkem sisse kui vaid toidust. Toitained, kust meie oma raua muidu oleme saanud: erinevad oad ja kõik tumerohelised lehelised, tume šokolaad ja toorkakao, spirulina, tofu, kinoa, kaer, india pähklid, mandlid ja makadaamia pähklid - ehk tegelikult on raud kõikjal toidus olemas ja päris suures koguses.

Kõik võib-olla ei tea aga suhkruroost ja suhkrupeedist saab suhkrut, mis ei ole kõige tervislikum toode. Samadest taimedest saadakse ka melassi, mida peetakse aju arendavaks supertoitaineks, sisaldades kuni 80 vajalikku ainet. Melass on suhkrutööstuse kõrvalsaadus, mis jääb järele pärast suhkruroo või suhkrupeedi mahlast suhkru väljakristalliseerimist. Tervisetoodete poed müüvad orgaanilist suhkruroo melassi, see on tume, paks ja magus siirup. Erinevalt valgest suhkrust, mis ei sisalda vitamiine ega mineraale, on melass väga rikas toitainete, mineraalide ja vitamiinide poolest.

Melassisiirup on rikkalik ka mineraalide: raua, kaltsiumi, seleeni, vase, mangaani, magneesiumi, kaaliumi ja naatriumi poolest. Näiteks ühes teelusikatäies melassis on kolm korda rohkem rauda kui munas, ja kaltsiumi rohkem kui klaasis piimas. Lisaks sisaldab see rohkelt B-grupi vitamiine.

KUS MINA SEDA KASUTAN: Mitte kuskil, võtan seda peaaegu igapäevaselt sisse teelusika haaval. Maitselt päris vänge, kange ja natukene isegi rõve, kuna mingil põhjusel meenutab mulle lagritsat - mida ma ühtlasi jälestan, siis on vaja maitsega veel harjuda.

20180307_171352.jpg

5. Spirulina pulber

Tükk aega on tegelikult meil Cheliga aega läinud, et leida enda jaoks sobiv spirulina. Valik on tegelikult lai ja kui sa ei uuri, siis satud sa kohe kindlasti selle otsa, mis ei ole kõige tervislikum variant. Võib-olla on veel paremaid aga see on see, milleni meie jõudnud oleme.

Alustasime kunagi aastaid tagasi juba, spirulina tablettide söömisega. Igal hommikul paar tabletti veega alla ja see andis meile vajaminevad mineraalid ning vitamiinid. Aga hiljutine avastus näitas ning tõestas meile, et on olemas veel puhtamat versiooni spirulinat ning see kõik on seotud tegelikult piirkonnaga, kus spirulina kasvab.

Nii nagu on väga paljude teiste vitamiinide ja mineraalidega, saab seda kõikjalt maailma erinevatest kohtadest ja erineval kujul. Küsimus seisneb pigem selles, kumb farmer või tootja pakub kvaliteetsemat vitamiini? Sama küsimus kerkis esile ka spirulina puhul.

Aga mis see spirulina siiski on? Spiruliina, tuntud ka kui Arthrospira platensis, on mikroskoopiline ainurakne vetikas, mis on elanud maakeral sellest ajast alates, kui siin elu tekkis. See siniroheline mikrovetikas on oma ehituselt spiraali kujuga, millest on tuletatud ka nimetus - spirulina. Spiruliia võimas siniroheline värv tuleb kõrgest leherohelise ehk klorofülli sisaldusest ja ka eksootilisest sinisest värvipigmendist - fükosüaniinist. Spirulina on meie planeedi kõige toitaineterikkam üksiktoit ja see sisaldab eriti sportlastele ja taimetoitlastele vajalikke toitaineid.

Lühidalt nii palju kui leidnud oleme informatsiooni, siis Hawaiian Spirulina (bränd), on ainukene bränd maailmas, kes suudab pakkuda kõike seda, mida üks endast lugupidav ja tervisest hooliv inimene superfoodis ehk supertoidus otsida võiks - mis tähendab ka ühtlasi, et toode on turvaline ja tervislik kõikidele vanusegruppidele manustamiseks. Hawaiian Spirulina bränd kasvatab enda spirulinat bio ja orgaaniliselt turvalises tsoonis, mis on vaba erinevatest pestitsiididest ja herbitsiididest ehk vabad mürkkemikaalidest ja umbrohumürkidest ning samuti on see bränd vaba GMO sisaldusest.

Miks just see piirkond on parem kui teised? Sest paljud piirkonnad, kus spirulinat kasvatatakse, on väga kõrge õhusaastatus, mida tekitavad läheduses olevad suured tehased, mis omakorda toodavad palju raskemetalle. Spirulinal on aga kombeks neid endasse nagu käsn sisse imeda. Kuna Hawaiian Spirulina bränd kasvab Hawaii Kona rannikul, kus pole absoluutselt mitte mingit ohtu raskemetallide olemasolust, teeb see 100% selle toote vabaks 2011 aastal, Jaapanis tuuma katastroofil käigus tekkinud radiatsioonist.

Miks võiks spirulinat süüa? Kuna tegemist on siiski supertoiduga, siis kahtlemata juba nimi ise peaks andma aimu, et on aeg sellele mõtlema hakata. Näiteks on spirulina väga kõrge raua sisaldus, spirulina on ühtlasi väga hea B1, B2, B3, B6, B9, B12 vitamiinide allikas. Lisaks B grupi vitamiinidele, sisaldab see ka E-vitamiini, K1 ja K2 vitamiini samuti. Spirulinast leidub veel ka kaaliumi, magneesiumi, mangaani, fosforit, seleeniumit ja tsinki.

Eesti metsmustikad meelivad kõigile ja mustikaid tuntakse kui väga kõrge antioksüdandi sisalduse poolest, siis spirulina sisaldab 4x rohkem antioksüdante kui Eestis kasvavad metsmustikad. Ja ära ei saa mainimata jätta ka spirulina väga kõrget valgusisaldust - 3x rohkem valku grammi kohta kui lihas, kalas ja sojaubades!

KUS MINA SEDA KASUTAN: Taaskord kõige lihtsamaks viisiks on panna 1 teelusikas smuutisse, maitset pole absoluutselt tunda. Ei soovita seda raputada hommikupudrule, sest elukaaslane hakkas oksele momentaalselt. Samas, smuutikausile raputasin peale seda ning polnud probleemi seda sisse võtta. Paljud segavad pulbri kohe klaasitäie veega ning joovad korraga alla. Spirulina maitse iseenesest on omamoodi. Mulle meeldib ja ei häiri!


Ongi vist selleks korraks kõik. Aitäh, kui sa selle lõpuni lugesid - means a lot to me! Ja veelgi õnnelikum olen, kui said siit natukene enda jaoks uut juurde ka midagi.

Minu tegemistega saad end kursis hoida esialgu kodulehe ja Instagrami kaudu! PS! Paar päeva tagasi tuli ka "Hakkame Tegutsema" saade välja, kus oli mul väga suur au olla saatekülaline enne reisile minekut! Soovitan soojalt ka seda kuulata, sest juttu on väga põnevatest teemadest.

KUULA HAKKAME TEGUTSEMA LUGU 28. CHRIS KALA SIIT

Seni aga olge tublid, armastage ennast ja teisi ning jääge iseendaks!